Reklama

Sztuka spod góry bogów

Sztuka spod góry bogów

31.07.2017
Czyta się kilka minut
Niewielu z nas znajdzie się w tym roku na rajskiej Bali, choć każdy by chciał. Ale ta indonezyjska wyspa zawitała właśnie do Krakowa. I to w swoim autentycznym, nieturystycznym wymiarze.
I Wayan Kabetan (Batuan, 1931–2006), Żaglówki w Kusamba MUZEUM SZTUKI I TECHNIKI JAPOŃSKIEJ MANGGHA
N

Niewielka Bali (gęsto zaludniona przez 3,5 mln mieszkańców) oddalona jest od „metropolitalnej” Jawy zaledwie o nieco ponad trzy kilometry. Przez całe stulecia pozostawała w jej cieniu, jednak gdy pod koniec XVI w. Jawajczyków podbili muzułmanie, Balijczykom udało się zachować odrębną tożsamość, opartą na prastarej hinduistycznej tradycji religijnej, mocno splątanej z animizmem, w wersji niemal zanikłej w samych Indiach.

Kraina pana mórz

Koncepcja reinkarnacji wydaje się w niej jeszcze nieistotna, natomiast powszechny pozostaje kult miejscowych bóstw przyrody oraz Waruny – zapomnianego na kontynencie pana mórz, boga odpowiedzialnego za wędrówkę słońca po niebie, następowanie po sobie nocy i dnia, zachowanie kształtu Ziemi. Miał znać lot każdego ptaka i każdą ludzką myśl, a także czuwać nad normami moralnymi ludzi.

Religijne znaczenie mają na Bali także trzy...

9521

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]