Reklama

Podróże w nieznane

Podróże w nieznane

04.09.2006
Czyta się kilka minut
Ponieważ wszystko jest zaznaczone na mapie i nie ma już tajemniczych lądów ani ludów, o których nikt jeszcze nie słyszał, więc podróże w nieznane są tylko podróżami do miejsc, które nie są wszystkim znane lub których prawie nikt w żadnym przewodniku nie opisał. Nie są to więc podróże do Florencji czy Krakowa (skądinąd godne polecenia), ale podróże przedsiębrane bez specjalnego planu, często na niewielką odległość lub do małych miejscowości, o których istnieniu usłyszeliśmy przypadkiem.
W

W przeciwieństwie do Florencji lub Krakowa nie trzeba robić przygotowań, nie trzeba planować, co zwiedzimy, i nie musimy posiadać wyspecjalizowanej wiedzy albo ją posiąść z odpowiedniej książki. Czasem zresztą są to podróże, w których więcej jest przypadku niż planu, więcej naszego nastroju i naszej wiedzy o Polsce niż urody architektury lub krajobrazu, porównywalnej z największymi zabytkami.

Podróże takie stanowią może tylko surogat podróży, jakie podejmowali wielcy odkrywcy, ale jakże przyjemny surogat. Kiedyś w drodze do Pratulina zatrzymaliśmy się w małej wiosce położonej tuż nad Bugiem, bo zobaczyliśmy niewielki drewniany kościółek. Kościółek był ładny, ale nieszczególnie, jednak przejeżdżający furą obywatel na moje odwieczne pytanie: "gdzie był dwór?", odpowiedział: "a przecie jest" i wskazał ręką. Pojechaliśmy wąską polną drogą i rzeczywiście stał dwór...

3484

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]