Reklama

Morskie opowieści

Morskie opowieści

02.12.2019
Czyta się kilka minut
Nowy film Roberta Eggersa jest równocześnie czarno-białym horrorem, baśnią dla dorosłych, legendą marynistyczną oraz czarną komedią.
Kadr z filmu „The Lighthouse” MATERIAŁY PRASOWE

„Nic dobrego nie może się wydarzyć, kiedy dwóch mężczyzn zostaje uwięzionych w gigantycznym fallusie” – powtarza w wywiadach Robert Eggers, reżyser „The Lighthouse”. Mowa o XIX-wiecznej latarni morskiej, choć tak naprawdę pułapkę w jego filmie stanowi całe skaliste wybrzeże przylądka Forchu w Nowej Szkocji, gdzie dwóch odciętych od świata latarników walczy z mściwymi mewami i własnymi ciałami, ze sztormem i własnym obłędem. A staroświecki, niemal kwadratowy format kadru sprawia, że widz czuje się uwięziony razem z nimi – pośród przeciągłych odgłosów syren mgłowych i lepkich fantazji o mitycznych syrenach. Wśród rubasznych morskich opowieści i „wysokich” kulturowych tropów.

Co kryje w sobie owa latarnia? Dlaczego starszy mężczyzna broni młodszemu wstępu na jej szczyt? Akcja „The Lighthouse” tak naprawdę rozgrywa się w cieniu wspomnianego fallusa, w zapuszczonej, wilgotnej...

5286

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Węgiel dorzuca nie do pieca, tylko do paleniska maszyny parowej. Pięknie zresztą w filmie pokazanej.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]