Reklama

Mój dom murem podzielony

Mój dom murem podzielony

19.08.2008
Czyta się kilka minut
Na świecie wiele jest granic wytyczonych linijką i cyrklem. W sercu Europy znajduje się wioska, którą przecina na pół granica Unii Europejskiej.
Opowieść o Szelmenc to historia europejskiego tygla w gorzkiej pigułce /fot. HBO2
O

O miejscowości Szelmenc debatowano jeszcze niedawno w Waszyngtonie i Brukseli. Patrząc na perypetie jej mieszkańców, przypomina się popularna ongiś piosenka: "Mój dom murem podzielony, podzielone murem schody, po lewej stronie łazienka, po prawej stronie kuchenka...". W węgierskojęzycznym Szelmenc dwie siostry oddziela drut kolczasty. Jedna mieszka na "europejskiej" Słowacji, druga - na "nieeuropejskiej" Ukrainie. Ta ostatnia, by odwiedzić żyjącą za płotem rodzinę, musi starać się o wizę, po czym jechać 50 kilometrów do przejścia granicznego. Brzmi to wszystko jak w przysłowiowym czeskim filmie - i w takiej też, trochę zwariowanej konwencji, utrzymany jest węgierski dokument o paradoksach połowicznie zjednoczonej Europy.

Mieszkańcy Szelmenc mają we wsi wieżę strażniczą i czujnych pograniczników. Bywało, że do krewnych pisali listy, które ukrywali pod...

2478

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]