Reklama

Efekt motyla

Efekt motyla

27.09.2015
Czyta się kilka minut
Spór o uchodźców poróżnił kolejne kraje, Chorwację i Serbię. Choć oni sami – przewożeni od granicy do granicy – już ich nie odróżniają.
Turecka blokada policyjna, Stambuł, 21 września 2015 r. Fot. Ozan Kose / AFP / EAST NEWS
S

Stara siatka ogrodzeniowa ciągnie się wzdłuż drogi przez kilometr. O tym, że oddziela od siebie państwa, przypominają tylko: pojedyncza, na wpół zardzewiała wiązka drutu kolczastego, węgierski znak ostrzegawczy i opuszczona wieża strażnicza po chorwackiej stronie.

Kilka dni temu premier Viktor Orbán deklarował, że „Węgry nie chcą u siebie żadnych muzułmanów”, oraz namawiał do ochrony „chrześcijańskiej Europy”. Miejscowa telewizja wciąż ilustruje polityczne debaty zdjęciami z zamieszek, do których 16 września doszło we wsi Röszke na granicy serbskiej. Jedna z prywatnych szkół w Budapeszcie próbuje zidentyfikować uczniów, którzy podczas charytatywnej akcji pieczenia chleba dla uchodźców zbiorowo napluli do zaczynu.

Ale tutaj, na polach pod Mohaczem – gdzie w 1526 r. rozegrała się bitwa, w której osmańska armia Sulejmana Wspaniałego otworzyła sobie drogę do podboju Panonii...

11228

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]