Reklama

Mentalność gromady wiejskiej

Mentalność gromady wiejskiej

12.05.2006
Czyta się kilka minut
Przełomowym momentem mojej literackiej biografii był niewątpliwie "Sąd nad Jagną, jaki odbył się w klasie licealnej ponad ćwierć wieku temu. Siedemnastoletnie szczeniaki, które o życiu wiedziały tyle, co Sławomir Sierakowski o poezji, z niespotykaną furią starały się udowodnić całemu światu, że Maciej Boryna, człowiek o - by tak rzec - zaawansowanej męskości, nie miał, ale to absolutnie nie miał prawa zakochać się w znacznie od siebie młodszej Jagusi, która to Jagusia nigdy, ale to absolutnie nigdy nie powinna wiązać się ze starym dziadem.
D

Dziś dobrze rozumiem szlachetne pobudki obu stron. Chłopcy wierzyli, że zawsze będą piękni i młodzi, dziewczyny zaś sądziły, że tylko merkantylny cynizm każe młodym kobietom poświęcać nieskalaną egzystencję na ołtarzu wieku podeszłego. Smaczku sprawie dodawały społeczne antagonizmy. Boryna był przecież badylarzem, a badylarze wraz z taksówkarzami należeli do powszechnie znienawidzonych grup społecznych. Młodzież socjalistyczna wierzyła w szlachetne ideały humanizmu i maszerowała w pierwszomajowych pochodach, nie chcąc dostrzec, że na pierwszomajowych trybunach tłumnie ślinili się na jej widok zidiociali starcy.

Sąd nad Jagną przebiegł szybko i bezboleśnie. Nawet koleżanka, która starała się jej z początku bronić, pod karcącym spojrzeniem polonistki szybko zmieniła front i przedzierzgnęła się w prokuratora, którą to lekcję polityczną zapamiętałem dobrze i...

7693

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]