Reklama

Licencja na czytanie

Licencja na czytanie

04.10.2011
Czyta się kilka minut
Jak sprawić, żeby dzieci czytały książki? Czy zadrukowany papier jest w stanie rywalizować z ekranem telewizora, komputera, tabletu?
A

A może należałoby zapytać inaczej: w którym momencie tracimy młodych czytelników? Czy nie wtedy, kiedy w małym dziecku umiera potencjalny twórca?

"Kiedy mój nauczyciel powiedział, że istnieje coś takiego jak poetic license (licentia poetica), myślałem, że to jakiś dokument, podobny do prawa jazdy", opowiadał w Krakowie australijski pisarz John Marsden. "Uważam, że każdemu dziecku, przynajmniej do ósmego roku życia, należy się taka »licencja«. Bo każde małe dziecko jest poetą: lubi bawić się językiem, odkrywać jego możliwości. Tyle że potem ta ciekawość zostaje stłumiona".

Marsden wie, o czym mówi. Jest nie tylko autorem poczytnego cyklu powieści dla młodzieży pt. "Jutro", ale również nauczycielem. Ściślej: pisać zaczął właśnie dlatego, że zauważył, iż jego uczniowie przestają czytać. Kiedy jego powieści osiągnęły międzynarodowy sukces, założył...

4336

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]