Reklama

Kto za tym stoi i będzie stał

Kto za tym stoi i będzie stał

23.12.2016
Czyta się kilka minut
W ramach noworocznych podsumowań proponuję Państwu ranking teorii spiskowych roku 2017.
Obraz amerykańskiego artysty Petera Halleya pt. „Teoria spisku” na wystawie w Jenie. Niemcy, maj 2014 r. Fot. Martin Schutt / AFP / EAST NEWS
N

Na prośbę redakcji podjąłem próbę uporządkowania teorii od najmniej istotnych do tych, które dość niespodziewanie zdominowały wyobraźnię Polaków.

Niełatwo wskazać w historii okres, w którym teorie spiskowe mnożyłyby się tak szybko i wywarłyby tak szeroki wpływ na społeczeństwo. Wybór pięciu spośród niezliczonych koncepcji, które przewinęły się w ciągu ostatnich miesięcy przez prasę, parlament i media społecznościowe, był niezwykle trudny. Z przykrością musiałem więc zrezygnować z opisywania fascynujących teorii dotyczących rzeczywistych bohaterów i antybohaterów upadku komunizmu, charakteru Okrągłego Stołu czy stanu wojennego. Na liście nie zmieściły się też szalone spekulacje wywołane tajemniczym zniknięciem George’a R.R. Martina ani elektryzująca tabloidy przez kilka tygodni informacja o wehikule czasu wynalezionym jakoby przez fizyków z Uniwersytetu Warszawskiego.

...

21974

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Po co więc człowiek od 9 do 22 lat! spędza w szeroko pojętym systemie oświaty? Czy szkoła nie jest od tego, aby uczyć badać świat, rozumieć go prawidłowo i poruszać się po nim (od jazdy samochodem po odporność na ogłupiające reklamy)? Oczywiście, im człowiek bardziej wykształcony, tym bardziej odporny na dziwaczne teorie (choć nie zawsze!), ale system POWSZECHNEJ edukacji nie może służyć interesom kilkunastu procent społeczeństwa. A chyba taj jest obecnie: programy mają umożliwić studia wyższe. A co z resztą? Ich się jakoś przepycha przez 3xZ, a "kształcą się" tak naprawdę przez internet...

a od tego by szkolić bezwolne marionetki spolegliwe wobec elit (ot kolejna spiskowa teoria), a że teoria w praktyce czasem się nie sprawdza i człowiek ma w sobie "gen buntu" no to jest jak jest :)))

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]