Reklama

Ładowanie...

Kto za tym stoi i będzie stał

23.12.2016
Czyta się kilka minut
W ramach noworocznych podsumowań proponuję Państwu ranking teorii spiskowych roku 2017.
Obraz amerykańskiego artysty Petera Halleya pt. „Teoria spisku” na wystawie w Jenie. Niemcy, maj 2014 r. Fot. Martin Schutt / AFP / EAST NEWS
N

Na prośbę redakcji podjąłem próbę uporządkowania teorii od najmniej istotnych do tych, które dość niespodziewanie zdominowały wyobraźnię Polaków.

Niełatwo wskazać w historii okres, w którym teorie spiskowe mnożyłyby się tak szybko i wywarłyby tak szeroki wpływ na społeczeństwo. Wybór pięciu spośród niezliczonych koncepcji, które przewinęły się w ciągu ostatnich miesięcy przez prasę, parlament i media społecznościowe, był niezwykle trudny. Z przykrością musiałem więc zrezygnować z opisywania fascynujących teorii dotyczących rzeczywistych bohaterów i antybohaterów upadku komunizmu, charakteru Okrągłego Stołu czy stanu wojennego. Na liście nie zmieściły się też szalone spekulacje wywołane tajemniczym zniknięciem George’a R.R. Martina ani elektryzująca tabloidy przez kilka tygodni informacja o wehikule czasu wynalezionym jakoby przez fizyków z Uniwersytetu Warszawskiego.

...

21974

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]