Pandemia bredni

„Nie walczymy jedynie z epidemią. Walczymy z infodemią” – ostrzegał szef WHO. Koronawirus zabił na świecie już prawie milion ludzi. Śmiercionośna dezinformacja dopiero się rozpędza.

Reklama

Pandemia bredni

Pandemia bredni

21.09.2020
Czyta się kilka minut
„Nie walczymy jedynie z epidemią. Walczymy z infodemią” – ostrzegał szef WHO. Koronawirus zabił na świecie już prawie milion ludzi. Śmiercionośna dezinformacja dopiero się rozpędza.
ILUSTRACJA KASIA KOZAKIEWICZ DLA „TP”
C

Czego dokładnie domagało się ponad tysiąc osób, które w sobotę 12 września przemaszerowały przez Warszawę? Skrzyknęli się w mediach społecznościowych pod hasłem: „Zakończyć plandemię! Dość kłamstw!”. Dla Włocha, który do Warszawy przyjechał specjalnie, by wygłosić odezwę do manifestujących, koronawirus „to nakręcenie systemu kontroli opartego na strachu”. Dla Piotra, spawacza z Bełżca, to „spisek międzynarodowych koncernów”, a według piosenkarza Ivana Komarenki koronawirus „ma nas zniewolić gospodarczo, a później szczepionkami niewiadomego pochodzenia”.

Poglądy wygłaszane na manifestacji w Warszawie dają jednak przedsmak tego, co dopiero przed nami. „Historycznie rzecz biorąc, pandemie zmuszały ludzi, by zrywając z przeszłością wyobrażali sobie świat na nowo. Ta pandemia nie jest inna. To portal, brama między jednym światem a drugim” – napisała niedawno słynna indyjska...

17938

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wy dziennikarze (Wy w TP najmniej, za co kocham TP bardzo) sami wpadacie w tę pułapkę! Dlaczego tylko "ludziom" wymawia się niesprawdzanie źródeł, głupotę i przesyłanie teorii spiskowych? Dlaczego w artykule nie ma nic o normalnych (niespołecznościowych) mediach? Przecież to media, zaraz za farmami trolli i marketingowcami żądnych zysków korporacji, najbardziej nakręcają spiralę zidiocenia tego świata! Jak? Przez clickbaity. Przykład: w okolicach 1 września w mediach wszyscy w kółko debatowali o szkołach: jak dzieci będą chodzić, itd. "Dzieci, dzieci, dzieci". Przecież to nie dzieci są narażone na koronawirusa! Tylko nauczyciele i pracownicy szkół. Jakoś o nich się nie słyszało, tylko "dzieci, dzieci, dzieci". Dzieci mogą jedynie przywlec korobawirusa do domu, więc powinno się rozmawiać o tym, jak mają być chronieni starsi członkowie rodzin. O tym nie było ani słowa, tylko "dzieci, dzieci, dzieci". Albo początek tego artykułu: "Na koronawirusa umarło już prawie milion ludzi" - klasyczny clickbait. Przez kilka miesięcy pandemii media podają tylko cyfry: dziś zdiagnozowano tyle i tyle, dziś umarło tyle i tyle. A "ludzie" chcą logiki, wnikliwości, zrozumienia, rzetelnej pracy dziennikarskiej! Chcą odpowiedzi na pytania! Dlaczego w Chinach teraz nikt nie choruje i nie umiera? Jak są liczone te śmierci: jak w Belgii, gdzie każdy posiadający przeciwciała jest liczony jako ofiara koronawirusa, czy jak w Polsce, gdzie podkreśla się kluczowe choroby "wpierwistniejące"? Jak był liczony ten milion? Itd., itp. Jeśli Wy, dziennikarze, nie robicie rzetelnie swojej roboty, to zidiocenie społeczeństw będzie postępowało! (Przepraszam, że piszę "Wy". Wiem, że takie wrzucenie do jednego wora jest niesprawiedliwe i boli ☹️ Ale Wy też używaliście "wy" wobec mnie, pisząc o ludziach takich jak ja. Jestem ludziem z Waszego artykułu. Sfrustrowanym ludziem.)

ale ten tekst jest raczej analityczny niż oskarżający ["ludzi"]...

Szef WHO jak i cała WHO także przyczynili się do masowej infodemii związanej z wirusem. Podobnie jak Chiny nie mówili prawdy i bagatelizowali Covid.

a ten wasz covid-guru Donald, coś na temat jego udziału?...

życie jak zwykle dopisuje wspaniałą puentę - państwo Trump na kwarantannie, z całego serca choć jemu jednemu życzę respiratora

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]