Reklama

Kto rządzi gospodarką

Kto rządzi gospodarką

15.02.2016
Czyta się kilka minut
Już tylko drobna formalność, czyli podpis prezydenta, dzieli ustawę o pomocy dla rodzin, zwaną „500 plus”, od wejścia w życie w kwietniu.
Paweł Bravo / Fot. Grażyna Makara
S

Sprzeczne opinie dotyczące dalekosiężnego wpływu na demografię i rynek pracy rzeczywistość zweryfikuje dopiero za kilka lat, szybciej za to przekonamy się, jak odbije się to na stanie finansów publicznych. Paradoksalnie samorządy wielkich miast, kontrolowane prawie wyłącznie przez opozycję, mogą postarać się o jak najsprawniejsze procedowanie wniosków i wypłat, licząc na to, że im więcej wypłynie pieniędzy, tym większy będzie to kłopot dla rządu.

Zwłaszcza że niektóre z zakładanych wpływów okazują się problematyczne. Ministerstwo Finansów, którego zastrzeżenia do ustawy „500 plus” w obecnym kształcie zostały pominięte, musiało przełknąć kolejną żabę: w zeszłym tygodniu przedstawiony przez ten resort projekt opodatkowania sprzedaży detalicznej (w kampanii obiecywany jako bat na obce hipermarkety) został poddany krytyce przez szereg istotnych środowisk na zapleczu obecnej władzy i w zasadzie trafił do kosza; w tym tygodniu rząd ma się zająć jego nową wersją, która m.in. nie potraktuje franczyzowych sieci małych sklepików na równi z dużymi firmami oraz nie będzie przewidywać wyższej stawki za handel w soboty.

Warte szczególnego odnotowania jest to, że wśród krytyków był wicepremier Morawiecki. Dało to asumpt do rozważań, że pozycja ministra Szałamachy w rządzie jest słabsza niż wicepremiera, ale i Morawiecki nie wydaje się mieć carte blanche – z porządku obrad rządu spadł strategiczny program rozwoju gospodarki nazwany jego nazwiskiem.

Spory w łonie ekipy gospodarczej o detale ustaw i liczby są czymś oczywistym, jednak w tym przypadku wygląda, jakby grono ludzi odpowiedzialnych za sfinansowanie i przeprowadzenie kluczowych i zapowiadanych od dawna zmian ruszyło do pracy bez dogadania się co do fundamentalnych założeń. Tym bardziej to niepokoi, że z poziomu 17 mld zł (przewidywany koszt „500 plus” w tym roku) przejdziemy zaraz do sporu o ponad 40 mld zł, bo tyle, wedle świeżych wyliczeń NBP, miałoby kosztować przewalutowanie frankowych kredytów hipotecznych.   ©

Autor artykułu

Zawodu dziennikarskiego uczył się we wczesnych latach 90. u Andrzeja Woyciechowskiego w Radiu Zet, po czym po kilkuletniej przerwie na pracę w Fundacji Batorego (program pomocy dla...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]