Reklama

Komu, ile i kiedy

Komu, ile i kiedy

09.10.2016
Czyta się kilka minut
Paweł Szałamacha, były minister finansów: W polityce nie może być teatru. Rozwiązania dotyczą praw ludzi, zobowiązań państwa i powinny być dokładnie policzone.
Paweł Szałamacha Fot. Darek Golik / FORUM
S

Spotykamy się w Instytucie Sobieskiego, gdzie Paweł Szałamacha przyjmuje nas w gabinecie dyrektorskim, który formalnie opuścił, kiedy został posłem w 2011 r. Od progu zaznacza, że nie chce mówić o swojej dymisji. Szybkość, z jaką stracił fotel ministra finansów, musiała być dla niego szokiem. Napisał w ekspresowym tempie budżet na przyszły rok. Wykonanie tegorocznego – wydatki mniejsze od zakładanych, wpływy większe – wzorcowe.

Co się więc stało? Wiadomo, że wpływ na jego decyzję miały wydarzenia w hotelu Windsor w Jachrance. W ostatni weekend września odbyło się tam wyjazdowe posiedzenie klubu PiS. Pod nieobecność Szałamachy omawiano reformę gabinetu i rolę jego osoby. Były już minister finansów sugeruje, że doszły do niego echa tamtych dyskusji. Napisał rezygnację, żeby – jak mówi – pójść na rękę pani premier i „oczyścić przedpole” dla i tak potężnego wicepremiera i ministra...

19840

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Warto dobrze zapamiętać nazwisko Pawła Szałamachy. Oto skala zniszczenia gospodarczego którą żyrował: Wzrost gospodarczy spadł z 4% w IV kw. 2015 do 3% teraz, prognoza na IV kw. 2016 - 2,5%. Wzrost zadłużenia budżetu Państwa o 60 mld zł. Dramatyczny spadek inwestycji. Spadek kursu flagowego państwowego przedsiębiorstwa PKO BP z 36 zł (gdy Duda wygrał wybory) do 25 zł teraz, trzeba dodać, że w tym czasie inne giełdy w tym węgierska, rosły. Od zimy 2017 dodamy do tego rosnące bezrobocie. Paweł Szałamacha jest członkiem ekipy, która przegrała polskie marzenie o dogonieniu Europy. Tak Polacy ją zapamiętają i w swoim czasie rozliczą. Ale na razie bal na Titanicu trwa, na razie jest nowy stołek i kasa (prywatna) się jeszcze zgadza.

Tych przykładów spadkowych jest o wiele więcej. Choroba postępuje. Narazie wyrzucili termometr i przegonili lekarza. Jak będzie trzeba to Jarosław odwróci kota ogonem. Wszyscy wiedzą, że ma kota. [2x nomen omen - nie zamierzone, samo się tak ...]. Narazie nie ma co więcej dodawać :). PiS to nasza pokuta narodowa. A co do Titanica to spokojnie, on stoi na mieliźnie, chyba że pokład się zawali i pospadają niżej...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]