Reklama

Krzyżowcy północy

Krzyżowcy północy

14.12.2020
Czyta się kilka minut
Aby istnieć, zakon krzyżacki potrzebował wroga. Dlatego stworzył sobie nad Bałtykiem własną Ziemię Świętą, wygodniejszą niż Palestyna.
Wielki mistrz Herman von Salza, twórca potęgi zakonu krzyżackiego, obraz z XVII-XVIII w., autor nieznany / DOMENA PUBLICZNA
S

Szpital powstał pod prowizorycznym dachem, zbudowanym z rozpiętych żagli okrętowych. Niemieccy krzyżowcy znosili do niego rannych podczas oblężenia Akki. Walczących chrześcijan dziesiątkowały nie tylko strzały muzułmanów, lecz także upał i głód. Był rok 1190, w Ziemi Świętej trwała trzecia krucjata, oddziały sułtana Saladyna zajadle broniły silnie ufortyfikowanego nadmorskiego miasta.

Gdy oblężenie zostało zakończone (chrześcijanie wygrali, przynajmniej chwilowo), żagle oddano kupcom z Bremy i Lubeki, ale szpital polowy istniał dalej, a nawet zyskał dla siebie budynek w Akce. Opieką nad chorymi zajęło się założone w tym celu bractwo religijne. Nie było w tym nic nadzwyczajnego: podobnych szpitali i działających przy nim bractw było w Ziemi Świętej sporo. Mnożyły się od czasu pierwszej krucjaty, która w 1099 r. zdobyła Jerozolimę. W powstałym wtedy Królestwie Jerozolimskim...

28886

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Świetna historia

Polecam odwiedzić baśniowy zamek Bouzov na Morawach, który do 1939 roku był własnością Krzyżaków

@niedziela, 27.12.2020, 18:42. Z tą różnicą, że baśniowy Bouzov jest romantyczną, pseudośredniowieczną rezydencją w stylu neogotyckim, wzniesioną na miejscu dawnego zamku na przełomie XIX/XX w. i mającą z nim jeszcze mniej wspólnego niż skądinąd też wielokrotnie i fantazyjnie przebudowywany Malbork. Ten poprzedni zamek nigdy nie był krzyżacką twierdzą, bowiem Wielki Mistrz kupił go dopiero w 1696.

Niestety, historia zakonu zostala tylko czesciowo przedtsawiona. Przeciez zakon ten istnieje do dzisiaj, podobnie jak zakon maltanski. Dlatego z mojego punktu widzenia, artykul ten nie jest zbyt obiektywny, jezeli chodzi o ogolna historie tego zakonu do czasow dzisiejszych.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]