Reklama

Judasz zadaje pytanie

Judasz zadaje pytanie

02.08.2015
Czyta się kilka minut
W nowej powieści Oza Judasz tak bardzo pragnie nagłego zbawienia świata, że sam namawia Chrystusa na podróż do Jerozolimy i otwartą konfrontację z żydowskimi dostojnikami religijnymi.
Andrea del Castagno, „Ostatnia Wieczerza”, Santa Apollonia, Florencja, 1447 r. Fot. Domena publiczna
W

W połowie XV w. we florenckim kościele św. Apolonii (należącym wówczas do benedyktyńskiego klasztoru, w którym dziś mieści się muzeum) Andrea del Castagno namalował fresk przedstawiający Ostatnią Wieczerzę.

Jezus i jego uczniowie siedzą przy długim stole, którego prostokątny blat wsparty jest na trzech solidnych kolumnach. Jedenastu Apostołów spoczywa na masywnej ławie, która została osadzona na specjalnym podeście. Fizycznie i symbolicznie znajdują się po stronie Mistrza, wywyższeni wraz z nim. Tylko Judasz zajmuje inne miejsce: artysta umieścił go na pierwszym planie. Siedzi bokiem na lichym drewnianym krześle. W prawej dłoni trzyma kawałek chleba – znak, że to on zdradzi Jezusa. Gdy widz pierwszy raz spogląda na fresk, wydaje mu się, że Judasz lewituje nad podłogą. Za pomocą prostych zabiegów kompozycyjnych Castagno wywołał zaskakujący efekt. Przez chwilę mamy wrażenie, że...

17581

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]