Ładowanie...
Judasz zadaje pytanie

W połowie XV w. we florenckim kościele św. Apolonii (należącym wówczas do benedyktyńskiego klasztoru, w którym dziś mieści się muzeum) Andrea del Castagno namalował fresk przedstawiający Ostatnią Wieczerzę.
Jezus i jego uczniowie siedzą przy długim stole, którego prostokątny blat wsparty jest na trzech solidnych kolumnach. Jedenastu Apostołów spoczywa na masywnej ławie, która została osadzona na specjalnym podeście. Fizycznie i symbolicznie znajdują się po stronie Mistrza, wywyższeni wraz z nim. Tylko Judasz zajmuje inne miejsce: artysta umieścił go na pierwszym planie. Siedzi bokiem na lichym drewnianym krześle. W prawej dłoni trzyma kawałek chleba – znak, że to on zdradzi Jezusa. Gdy widz pierwszy raz spogląda na fresk, wydaje mu się, że Judasz lewituje nad podłogą. Za pomocą prostych zabiegów kompozycyjnych Castagno wywołał zaskakujący efekt. Przez chwilę mamy wrażenie, że...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]