Reklama

Judasz i judasze

Judasz i judasze

03.08.2015
Czyta się kilka minut
Jak by się potoczyły wydarzenia, gdyby Judasz się nie pośpieszył z samobójstwem? Gdyby zapłakał?... Czy zostałby przyjęty do wspólnoty uczniów?
Z

Zdradę Piotra rozumiemy. Jest prosta i dobrze znana nam, którzy zdjęci strachem wtedy, kiedy należało się odezwać, milczeliśmy; którzy wbrew własnym przekonaniom potakiwaliśmy; którzy w imię „roztropności” unikaliśmy ryzyka, choć trzeba było ryzykować, i nie jak Piotr – utratę wolności czy życia, lecz co najwyżej utratę pozycji (towarzyskiej) w środowisku czy opinii człowieka nowoczesnego. Rozumiemy przerażenie Piotra zaskoczonego gradem niebezpiecznych pytań. A zdrada Judasza?

Jak trudno ją zrozumieć, pokazuje liczba dzieł literackich o Judaszu. Karol Hubert Rostworowski, Roman Brandstaetter i wielu innych – a teraz Amos Oz w swojej wybitnej książce pt. „Judasz”– starało się przeniknąć zagadkę człowieka, którego imię stało się synonimem zdrajcy. Bohater „Judasza” Szmuel Asz widzi w nim „pierwszego i ostatniego prawdziwego chrześcijanina”. Judasz – sądzi Szmuel Asz – chciał,...

4455

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Czym jest beznadziejność? Zaprzeczeniem Boga-Miłości. Czym jest piekło? Zaprzeczeniem Boga: "porzućcie wszelką nadzieję, którzy tu wchodzicie". Czy zaprzeczając Bogu pozbawiamy Go istnienia? Jeżeli niewiarą pozbawiamy Boga istnienia, to w jakim sensie jest on "stwórcą wszystkiego"? Na czym polega "boża łaska", skoro niewiarą i beznadzieją skazuję siebie na wieczne piekło? Jak odczytywać orędzie: "Miłosierdzie moje sięga dna piekła"? Dlaczego Syn Boży jest tym, co "zstąpił do piekieł"? Co świętość Boga ma do bezbożnego piekła będącego karą odrzucenia Boga?

trzeźwością umysłu i stawianiem niegłupich pytań. Oczywistym jest, że 'niebo' i 'piekło' to dwa stany tego samego zjawiska, jak dzień i noc. Świętość polega na tym, że schodzi do piekieł nie po to, aby tam pozostać, ale wydobyć spod gruzów dobro, wypala w ogniu miłości, umiera stary a rodzi się nowy człowiek/powstaje z martwych,bo choćby i umarł żyć będzie. On nie zapomina dziecka swego łona, przyjmuje do siebie, co bardziej chore, okaleczone...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]