Reklama

Jak opisać wino

Jak opisać wino

22.05.2017
Czyta się kilka minut
Bardziej uczenie zabrzmi, gdy powiemy o winie, że jest mineralne, niż że czuć w nim kopyto jednorożca, ale z punktu widzenia laboranta w białym kitlu wychodzi na jedno.
Fot. FAIRFAX MEDIA / GETTY IMAGES
Fot. FAIRFAX MEDIA / GETTY IMAGES
C

Człowiek umiera za młodo, jeśli zostawia po sobie butelki wina w piwnicy” – mawiał André Simon, Francuz z urodzenia, lecz Anglik z wyboru – a w każdym razie jeden z największych XX-wiecznych angielskich krytyków winiarskich i wychowawca paru pokoleń winopijców.

Jak nauczał, tak i żył – gdy więc w 1970 r. opuścił w sędziwym wieku ten padół, znaleziono po nim tylko dwie nietknięte flaszki. Przyjaciele, uczniowie i zawodowi bywalcy bankietów skrzętnie je opróżnili w kilka lat później na uroczystości z okazji setnej rocznicy urodzin. Obdarzony ponoć wybitnie czułym podniebieniem i nosem, celował wszakże w opisach, które angażowały rejony mózgu i wyobraźni niekoniecznie związane z receptorami smaku. Potrafił zatem napisać o pewnym winie, że jest jak „piętnastoletnia tancerka, już rozwinięta w swojej sztuce, podbiegająca na palcach i wykonująca skłon, z dziecięcą gracją i śmiejącymi...

5989

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]