Reklama

Ładowanie...

Szkoła: tresura do egzaminu

06.05.2023
Czyta się kilka minut
Podeptaliśmy wszystko, co ważne w edukacji, na czele z radością poznawania świata. Nie źli ministrowie są winni – sami to sobie zrobiliśmy.
/ KASIA KOZAKIEWICZ
M

Minutę po północy 12 stycznia ­poznamy wyniki 25. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 – najbardziej oczekiwanego zestawienia wskazującego 1000 najlepszych polskich liceów i 500 najlepszych techników. To szkoły, w których warto się uczyć!” – krzyczał na początku roku miesięcznik „Perspektywy”, organizator faktycznie najgłośniejszego oświatowego rankingu w Polsce. Ta emfaza nie była na wyrost: z podobnym poruszeniem o wynikach donosiły dzień później lokalne media; z utrzymaną w podobnej temperaturze dumą ogłaszali swoje wysokie miejsca rankingowe dyrektorzy placówek.

A później przez Polskę przeszła rytualna debata na temat rankingu, którego metodologia jest prosta: w pierwszym rzędzie brane są pod uwagę wyniki maturalne absolwentów, w drugiej zaś – osiągnięcia olimpijczyków. Znowu więc usłyszeliśmy o liceach, które zbierają „najlepiej rokujących” uczniów już na...

25117

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/polska-szkola-6502

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]