Reklama

Indeks martwych dusz

Indeks martwych dusz

13.11.2017
Czyta się kilka minut
Na uczelniach Ukrainy nie tylko wiedza ma wpływ na wynik egzaminu. Uzyskanie dobrej oceny jest tutaj kwestią ceny.
Wejście na Uniwersytet im. Szewczenki w Kijowie. To jedna z najbardziej prestiżowych ukraińskich uczelni, która słynie z wysokiego czesnego oraz... wysokich łapówek, 2017 r. / Fot. Marta Zdzieborska
Wejście na Uniwersytet im. Szewczenki w Kijowie. To jedna z najbardziej prestiżowych ukraińskich uczelni, która słynie z wysokiego czesnego oraz... wysokich łapówek, 2017 r. / Fot. Marta Zdzieborska
W

Weronika, 22-letnia studentka anglistyki, jest przerażona ostatnią sesją na studiach. I nie chodzi o złe oceny, bo z każdego egzaminu dostała ostatecznie czwórkę. Problem tkwi w kosztach: aby zaliczyć sesję, musiała zapłacić ok. 6 tys. hrywien (równowartość ok. 850 zł). To prawie tyle, ile miesięcznie zarabia, pracując w agencji turystycznej w Kijowie.

– Wszystko przez to, że tym razem nie dostałam urlopu i nie miałam czasu pojechać do Charkowa – mówi Weronika, która rok temu przeprowadziła się do Kijowa i teraz na Charkowskim Uniwersytecie Narodowym im. Wasyla Karazina studiuje zaocznie. Dziewczyna ma i tak szczęście, bo studia niestacjonarne na wielu ukraińskich uczelniach polegają na tym, że w ciągu semestru student pracuje samodzielnie nad materiałem zadanym przez prowadzącego, a następnie pojawia się tylko na egzaminach.

Ale na fakultecie Weroniki trudno o...

9978

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

W Polsce wcale nie jest lepiej. Na jednej ze znanych państwowych uczelni technicznych łapówka jest sprawą powszechną. Przed zaliczeniem robi się zrzutkę i starosta idzie z indeksami po wpis. Podobnie jest z egzaminami. Ponieważ są one głównie w formie testów więc procedura jest dość prosta. Nie szukajmy u sąsiada tego co mamy u siebie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]