Reklama

Łapownictwo nasze totalne

Łapownictwo nasze totalne

17.05.2015
Czyta się kilka minut
„Przed egzaminem studenci płacą profesorowi. Płaci też moja córka. Co ma robić? Jeśli nie zapłaci, obleje...”. Wszechobecna korupcja to wciąż problem Ukrainy.
Protest przed parlamentem z żądaniem ostrych praw antykorupcyjnych. Kijów, sierpień 2014 r. Fot. Sergei Supinsky / AFP / EAST NEWS
B

Bilety do Lwowa? Już się skończyły! – oświadcza stanowczo kasjerka na kijowskim dworcu. Chcę odejść, ale Jurij nie daje za wygraną. Ukraiński dziennikarz stoi uparcie przy okienku i coś negocjuje.

– Przecież słyszysz, że nie ma biletów. Nie to nie, z pustego nie nalejesz – mówię.

Jurij macha ręką: – Spokojnie, nalejesz. To Ukraina.

Po chwili odwraca się, dzierżąc triumfalnie w dłoni dwa bilety: – Trochę negocjacji i wszystko da się załatwić. Dopłaciliśmy tylko 150 hrywien.

Magiczna materializacja biletów to dla Jurija nic zaskakującego. – Kasjerki ukrywają część z nich, dopóki nie zjawi się ktoś gotowy zapłacić za nie więcej. Mieliśmy szczęście, udało mi się nawet sporo wytargować.

U was tak się nie zdarza? – pyta.

– Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji w polskich kolejach…

– No wiesz, tu kasjerki zarabiają mało... To, co dostaną za...

10153

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]