Reklama

GŁUSI – NIEWYSŁUCHANA MNIEJSZOŚĆ

Głusi w Polsce Niewysłuchana mniejszość

Reportaże, wywiady, analizy. Jako pierwsi w Polsce konsekwentnie od pięciu lat piszemy o prawach osób głuchych. Bohaterami tekstów Anny Goc są osoby głuche, które posługują się polskim językiem migowym (PJM), a język polski jest dla nich językiem obcym. Jak się im żyje w naszym kraju? Czy ich prawa są respektowane? Na czym polega audyzm, czyli dyskryminacja osób głuchych? Kim są Głusi przez duże "G" i co się kryje się za hasłem „duma z bycia Głuchym”?

AKTUALNOŚCI

W szkole dla głuchych dzieci większość nauczycieli nie zna języka migowego. Ale cały świat słyszy i mówi, więc to dla głuchych...
Magdalena Dunaj, językoznawczyni: W szkołach dla głuchych nie używa się jedynego w pełni dostępnego zmysłowo dla tych dzieci polskiego języka migowego. Efekt: całe pokolenia pozbawiane podstawowej edukacji.
Spis powszechny stał się kolejnym przypadkiem, kiedy osoby głuche musiały same przypominać państwu o swoim istnieniu.
Embedded thumbnail for Głusza - reportaż z tłumaczeniem na język migowy. Czyta Anna Dymna
Reportaż „Głusza” Anny Goc, opublikowany w "Tygodniku Powszechnym" 35/2016, dotyczy wykluczenia, jakiego na co dzień doświadczają w Polsce osoby głuche i niedosłyszące. Specjalnie dla „Tygodnika Powszechnego” reportaż został przeczytany przez Annę Dymną i przetłumaczony na język migowy przez Magdalenę Sipowicz.

CZYTAJ WIĘCEJ

Dwunastoletni Artur jest tłumaczem dla swojej niesłyszącej mamy na porodówce. Musi więc przekazać: dziecka nie udało się uratować.
Paweł Rutkowski, językoznawca: Nam, słyszącym, wydaje się, że wystarczy nauczyć osobę głuchą wypowiadania słów zrozumiałych dźwiękowo. To błąd. Językiem jest to, co pozwala formułować myśli, a wtórnie – komunikować je innym.

Wszystkie artykuły

25.05.2021
Magdalena Dunaj, językoznawczyni: W szkołach dla głuchych nie używa się jedynego w pełni dostępnego zmysłowo dla tych dzieci polskiego języka migowego. Efekt: całe pokolenia pozbawiane...
10.05.2021
W szkole dla głuchych dzieci większość nauczycieli nie zna języka migowego. Ale cały świat słyszy i mówi, więc to jest dla głuchych taka szkoła życia.
03.05.2021
„Sound of Metal” jest zapisem głuchnięcia, lecz również jego psychologii, która kojarzy się z wieloetapowym i meandrycznym procesem żałoby.
26.04.2021
Spis powszechny stał się kolejnym przypadkiem, kiedy osoby głuche musiały same przypominać państwu o swoim istnieniu.
01.03.2021
Liczymy się dla Polski! – mówi mężczyzna w spocie zapowiadającym Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który zacznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 września.
30.11.2020
Paweł Rutkowski, lingwista: Nawet dorosłe osoby głuche, znające język foniczny, zapisują się na kursy języka migowego. Bo szukają języka, w którym nie będą odczuwały ograniczeń.
28.09.2020
Paweł Rutkowski, językoznawca: Nam, słyszącym, wydaje się, że wystarczy nauczyć osobę głuchą wypowiadania słów zrozumiałych dźwiękowo. To błąd. Językiem jest to, co pozwala formułować...
26.06.2020
Bartosz Marganiec: Tylko dwóch kandydatów na prezydenta starało się zapewnić tłumacza polskiego języka migowego. Czy reszty nie obchodzą głusi wyborcy?
30.03.2020
Leki przeciwzapalne mogą nasilić infekcję przy Covid-19 – podały media. Niektórzy głusi zrozumieli: nie należy brać żadnych lekarstw.

Strony