Reklama

GŁUSI – NIEWYSŁUCHANA MNIEJSZOŚĆ

Reportaże, wywiady, analizy. Jako pierwsi w Polsce konsekwentnie od pięciu lat piszemy o prawach osób głuchych. Bohaterami tekstów Anny Goc są osoby głuche, które posługują się polskim językiem migowym (PJM), a język polski jest dla nich językiem obcym. Jak się im żyje w naszym kraju? Czy ich prawa są respektowane? Na czym polega audyzm, czyli dyskryminacja osób głuchych? Kim są Głusi przez duże "G" i co się kryje się za hasłem „duma z bycia Głuchym”?

Wszystkie artykuły

06.06.2022
Posłanka Karen Adam zapisała się w historii szkockiego parlamentu. Nikt wcześniej nie składał przysięgi w języku migowym. BSL to jej drugi język, którym posługuje się całe życie – była...
04.10.2021
„Rodzice chcieli, żebym nauczyła się mówić i była jak oni. Czułam się jak rodzinny pies. Wszyscy dookoła byli słyszący. Siedziałam więc przy stole i patrzyłam” – mówi głucha od urodzenia...
24.09.2021
Małgorzata Talipska, głucha aktywistka: Pracujemy i płacimy podatki tak samo jak osoby słyszące. Dlaczego na każdym kroku napotykamy bariery?
25.05.2021
Magdalena Dunaj, językoznawczyni: W szkołach dla głuchych nie używa się jedynego w pełni dostępnego zmysłowo dla tych dzieci polskiego języka migowego. Efekt: całe pokolenia pozbawiane...
10.05.2021
W szkole dla głuchych dzieci większość nauczycieli nie zna języka migowego. Ale cały świat słyszy i mówi, więc to jest dla głuchych taka szkoła życia.
03.05.2021
„Sound of Metal” jest zapisem głuchnięcia, lecz również jego psychologii, która kojarzy się z wieloetapowym i meandrycznym procesem żałoby.
26.04.2021
Spis powszechny stał się kolejnym przypadkiem, kiedy osoby głuche musiały same przypominać państwu o swoim istnieniu.
01.03.2021
Liczymy się dla Polski! – mówi mężczyzna w spocie zapowiadającym Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który zacznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 września.
30.11.2020
Paweł Rutkowski, lingwista: Nawet dorosłe osoby głuche, znające język foniczny, zapisują się na kursy języka migowego. Bo szukają języka, w którym nie będą odczuwały ograniczeń.

Strony