Reklama

nieslysze.edu.pl

nieslysze.edu.pl

10.05.2021
Czyta się kilka minut
W szkole dla głuchych dzieci większość nauczycieli nie zna języka migowego. Ale cały świat słyszy i mówi, więc to jest dla głuchych taka szkoła życia.
Rodzina Michaliszynów: rodzice Justyna i Łukasz, najwyżej na schodach Emanuel, dalej Eryk, obok mamy – Emilia. Poznań, 5 maja 2021 r. MAREK ZAKRZEWSKI DLA „TP”
J

Justyna i Łukasz Michaliszynowie chcą złożyć „pozew o audyzm”, czyli pozew o naruszenie dóbr osobistych ich głuchych dzieci. Dotąd nikt w Polsce tego nie zrobił.

– Audyzm jest trochę jak rasizm, tylko że dotyczy ludzi głuchych – mówią. Zakłada wyższość ludzi słyszących. Mówienie i słyszenie są uznawane za lepsze od migania. Głusi są „głuchoniemotami”, „niemowami” i „małpami”.

Justyna i jej mąż wiedzą, że sporo będzie zależało od tego, czy ktokolwiek zrozumie, co to znaczy „być głuchym”. I na czym polega ta niewidzialna dyskryminacja. Przygotowali się.

Spróbują wyjaśnić

Zaczną jak zawsze: – Jesteśmy głusi.

Ludzie głusi nie słyszą: oddechu (niedosłuch 5-10 dB), szeptu (15-20 dB), spokojnej rozmowy (40-50 dB), klaksonu samochodu (95-100 dB). Dla człowieka słyszącego granica bólu to 125-130 dB.

Justyna i jej dzieci mają niedosłuch około 110 dB...

27722

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Skandal to mało powiedziane. Zadziwiająca bezduszność i brak logiki. Działanie celowe? Ale jaki m8iałby być cel? Pokazanie wyższości ludzi słyszących nad niesłyszącymi? Według mnie działania ocierające4 się o rasizm.

Lepiej bym tego nie napisał - nie mogę pozbierać myśli po tym artykule

Czegoś tak wstrząsającego dawno nie czytałam. Słów mi brak, to jest przemoc i okrucieństwo, coś strasznego...

Rasista !!!

Jak oni mogą udawać, że "uczą" niesłyszące dzieci, jak nie znają języka migowego? Jakim cudem coś takiego może istnieć i udawać szkołę? Chyba tylko dlatego, że ludzie o tym nie wiedzą. Żeby to nie wyszło jeszcze próbowali im zakazywać nagrywania "lekcji", strasząc ich powiadamianiem "organów ścigania"? To się w głowie nie mieści. Żenująca niekompetencja. Trzeba teraz uczciwie posprawdzać wszystkie takie szkoły i ustalić, które z nich są szkołami tylko z nazwy.

Taka "szkoła" jest możliwa tylko dlatego, że ludzie nie wiedzą, co się tam dzieje. Wy to bardzo dobrze opisaliście. Teraz trzeba dotrzeć z problemem do jak największej ilości ludzi. Przecież trzeba sprawdzić wszystkie takie szkoły. I to powinny go sprawdzić osoby kompetentne. Jak schowacie ten temat, to umrze śmiercią naturalną, bo dotyczy zbyt małego procenta ludzi.

Jestem w szoku. To jest szkoła?? Tak się traktuje dzieci? W XXI-wieku? "W 190-letniej historii poznańskiej szkoły maturę zdały „dwie, może trzy osoby” – dodaje dyrektor Ruła" - no to najwyraźniej ten system nie działa i trzeba go zmienić - o powodach humanitarnych, o zwykłej ludzkiej empatii nie wspominając.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]