Reklama

Wyspa ciszy

Wyspa ciszy

09.10.2017
Czyta się kilka minut
Takich jak oni – głuchych od urodzenia – jest blisko pięćdziesięciu. Języka migowego, który tu, na Bali, stworzyli sami głusi, nauczyła się niemal cała wioska.
Ariana i jego ulubione miejsce w wiosce Bengkala WOJCIECH PELOWSKI
G

Gdyby mógł, złapałby mnie za rękę i nie puścił, dopóki nie dojdziemy na miejsce. A tak 12-letni Ariana biegnie przede mną, i tylko co jakiś czas odwraca głowę, by sprawdzić, czy wciąż za nim idę, i czy widzę, że pali.

Jedzenie

Dym słodkich, tanich papierosów unosi się w wilgotnym powietrzu. Miesza się z zapachem tlących się w każdym zakamarku wyspy kadzideł. To dzięki nim mieszkańcy Bali próbują wkraść się w łaski swoich bogów. Zwłaszcza tych złych, dających o sobie znać nocą.

Do mieszczących się w dłoni bambusowych pudełek oprócz kadzideł wkładają ryż, woreczki z kolorowymi napojami i wszystko, co może udobruchać tych, od których zależy ich los.

I tak przed zakładami fryzjerskimi, sklepami z odzieżą i biżuterią stoją pudełka obsypane płatkami kwiatów. Właściciele restauracji i ulicznych barów nie żałują przysmaków: są prażone orzechy, wiórki kokosowe i...

17167

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Podobne teksty

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]