Druga wieża Babel

Paweł Rutkowski, językoznawca: Nam, słyszącym, wydaje się, że wystarczy nauczyć osobę głuchą wypowiadania słów zrozumiałych dźwiękowo. To błąd. Językiem jest to, co pozwala formułować myśli, a...

Reklama

Druga wieża Babel

Druga wieża Babel

28.09.2020
Czyta się kilka minut
Paweł Rutkowski, językoznawca: Nam, słyszącym, wydaje się, że wystarczy nauczyć osobę głuchą wypowiadania słów zrozumiałych dźwiękowo. To błąd. Językiem jest to, co pozwala formułować myśli, a wtórnie – komunikować je innym.
Dzieci niesłyszące uczą się odczuwać muzykę. Zajęcia w ramach projektu społecznego „5 zmysłów”, Poznań 2012 r. Fot. Marek Lapis
A

ANNA GOC: Ile jest języków migowych na świecie?

PAWEŁ RUTKOWSKI: Językoznawcza baza Ethnologue mówi o stu czterdziestu czterech. Ale jeszcze 15 lat temu, gdy sprawdzałem bazę po raz pierwszy, było ich o 23 mniej. Co wcale nie oznacza, że tyle pojawiło się nowych, raczej tyle odkryliśmy. Do niedawna jako językoznawcy niewiele wiedzieliśmy o językach migowych, być może wciąż niewiele wiemy.

Jeden z niedawno odkrytych – nikaraguański – ma zaledwie 50-letnią historię. Powstał w pierwszej szkole dla głuchych dzieci w kraju. Teraz posługują się nim setki głuchych Nikaraguańczyków.

Historia z Nikaragui przypomina to, co działo się w Europie, także w Polsce, na przełomie XVIII i XIX wieku.

To wtedy powstały pierwsze szkoły dla głuchych, a wraz z nimi języki poszczególnych krajów. Przed XVIII wiekiem języków migowych nie było. Z...

21016

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Chciałbym poprosić i zachęcić Pana Doktora do napisania artykułu o istocie języka i jego związku z poznawaniem świata. Mówi Pan: "Językiem jest to, co mamy w umyśle, co pozwala formułować myśli". Pierwotne jest chyba jednak wyrażanie potrzeb, np. zaspokojenia pragnienia, niż wyrażanie myśli. Dwie osoby słyszące, ale mówiące np. w różnych językach też początkowo porozumiewają się poprzez swego rodzaju język migowy - wyrażają swe potrzeby gestami rąk - inscenizując np. czynność picia. W każdym razie, jest to niesłychanie ciekawe zagadnienie. Warto może dodać, że od dawna jest w telewizji program "W świecie ciszy", teraz są to "Spotkania w świecie ciszy" w telewizjach regionalnych. Może warto przenieść go to telewizji centralnej i nadać mu odpowiednią rangę i rozgłos.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]