Reklama

Ładowanie...

Spis niepowszechny

Spis niepowszechny

01.03.2021
Czyta się kilka minut
Liczymy się dla Polski! – mówi mężczyzna w spocie zapowiadającym Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który zacznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 września.
G

Główną formą jest samospis internetowy, czyli interaktywna aplikacja dostępna na stronie GUS. Dla tych, którzy nie będą mogli z niej skorzystać (nie mając dostępu do internetu), przewidziano wywiad bezpośredni lub telefoniczny, przeprowadzony przez rachmistrza.

Mimo że spis jest obowiązkowy, głusi Polacy nie będą mogli wziąć w nim udziału: nie porozumieją się z rachmistrzem, nie odbiorą telefonu, a znaczna część z nich nie przeczyta ze zrozumieniem pytań kwestionariusza. Osoby głuche posługują się polskim językiem migowym (PJM), który nie jest miganą odmianą polszczyzny i znacząco różni się od języka polskiego pod względem gramatycznym i słownikowym. „Nie planujemy tłumaczenia kwestionariusza na język migowy” – odpowiedział „Tygodnikowi” pracownik GUS zapytany o dostępność spisu dla osób głuchych. I dodał, że być może tłumaczone będą spoty informacyjno-reklamowe. Najwyraźniej zapominając, że Ustawa o dostępności ma likwidować także bariery informacyjno-komunikacyjne. Osoby głuche mogą więc zrobić to, co zawsze: umówić się na wypełnianie ankiety z tłumaczem PJM, na własny koszt.

Jak duża grupa została wykluczona? Tego nie wiadomo, bo danych, ilu jest użytkowników polskiego języka migowego, nie ma. A i w najbliższym spisie nie zaplanowano szczegółowych pytań o tę grupę. ©℗

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]