Reklama

Spis niepowszechny

Spis niepowszechny

01.03.2021
Czyta się kilka minut
Liczymy się dla Polski! – mówi mężczyzna w spocie zapowiadającym Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który zacznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 września.
G

Główną formą jest samospis internetowy, czyli interaktywna aplikacja dostępna na stronie GUS. Dla tych, którzy nie będą mogli z niej skorzystać (nie mając dostępu do internetu), przewidziano wywiad bezpośredni lub telefoniczny, przeprowadzony przez rachmistrza.

Mimo że spis jest obowiązkowy, głusi Polacy nie będą mogli wziąć w nim udziału: nie porozumieją się z rachmistrzem, nie odbiorą telefonu, a znaczna część z nich nie przeczyta ze zrozumieniem pytań kwestionariusza. Osoby głuche posługują się polskim językiem migowym (PJM), który nie jest miganą odmianą polszczyzny i znacząco różni się od języka polskiego pod względem gramatycznym i słownikowym. „Nie planujemy tłumaczenia kwestionariusza na język migowy” – odpowiedział „Tygodnikowi” pracownik GUS zapytany o dostępność spisu dla osób głuchych. I dodał, że być może tłumaczone będą spoty informacyjno-reklamowe. Najwyraźniej zapominając, że Ustawa o dostępności ma likwidować także bariery informacyjno-komunikacyjne. Osoby głuche mogą więc zrobić to, co zawsze: umówić się na wypełnianie ankiety z tłumaczem PJM, na własny koszt.

Jak duża grupa została wykluczona? Tego nie wiadomo, bo danych, ilu jest użytkowników polskiego języka migowego, nie ma. A i w najbliższym spisie nie zaplanowano szczegółowych pytań o tę grupę. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]