Reklama

Tłumacz migowy dla służb

Tłumacz migowy dla służb

12.11.2018
Czyta się kilka minut
„Weterynaria”: z takim określeniem można spotkać się w środowisku osób głuchych na określenie tego, jak są często traktowani w gabinetach lekarskich.
O

Obecna ustawa o języku migowym nie zobowiązuje lekarzy, ratowników medycznych, policjantów czy strażaków do wysiłku skomunikowania się z głuchymi, posługującymi się ich naturalnym językiem migowym. W efekcie 100 tys. Polaków ma w takich sytuacjach duży kłopot.

U lekarzy dotąd głusi radzili sobie sami: np. prosili członków rodziny, by im towarzyszyli (biorąc urlop) lub płacili zawodowcom (szli do gabinetu z telefonem i łączyli się z tłumaczem).

Senat przygotowuje właśnie zmianę przepisów, by na służby ratunkowe nałożyć obowiązek świadczenia usług tłumacza migowego. Raport NIK, do którego odnoszą się senatorowie, pochodzi jeszcze z 2015 r., a jego pierwsze zdanie brzmi: „Polskie urzędy nie traktują osób głuchoniemych z należytą powagą”. Niestety zmiana nie obejmie gabinetów lekarskich. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]