Reklama

Tłumacz migowy dla służb

Tłumacz migowy dla służb

12.11.2018
Czyta się kilka minut
„Weterynaria”: z takim określeniem można spotkać się w środowisku osób głuchych na określenie tego, jak są często traktowani w gabinetach lekarskich.
O

Obecna ustawa o języku migowym nie zobowiązuje lekarzy, ratowników medycznych, policjantów czy strażaków do wysiłku skomunikowania się z głuchymi, posługującymi się ich naturalnym językiem migowym. W efekcie 100 tys. Polaków ma w takich sytuacjach duży kłopot.

U lekarzy dotąd głusi radzili sobie sami: np. prosili członków rodziny, by im towarzyszyli (biorąc urlop) lub płacili zawodowcom (szli do gabinetu z telefonem i łączyli się z tłumaczem).

Senat przygotowuje właśnie zmianę przepisów, by na służby ratunkowe nałożyć obowiązek świadczenia usług tłumacza migowego. Raport NIK, do którego odnoszą się senatorowie, pochodzi jeszcze z 2015 r., a jego pierwsze zdanie brzmi: „Polskie urzędy nie traktują osób głuchoniemych z należytą powagą”. Niestety zmiana nie obejmie gabinetów lekarskich. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka, reporterka, redaktorka działu Kraj „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracowniczka Instytutu Dziennikarstwa,...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]