Policz nas, Polsko

Jest pewna historia, która co jakiś czas zaczyna się od nowa. Ma zwykle trzy etapy, powtarzalny schemat, w miarę stałych uczestników. Tym razem jej początkiem było ogłoszenie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, który trwa od początku kwietnia do końca września i jest obowiązkowy.
Etap pierwszy
Najkrótszy. Polega na zadawaniu pytań.
Pierwsze wysłał do Głównego Urzędu Statystycznego Bartosz Marganiec, programista, głuchy aktywista, inicjator kampanii społecznych. Odniósł się do pytania ze spisu: „Jakim językiem(ami) zazwyczaj posługuje się Pan(i) w domu?”. Marganiec zapytał, czy wśród języków do wyboru będzie polski język migowy, w skrócie PJM. „Zgodnie z ustawą o języku migowym z 2011 r. jest on uznawany za język komunikowania się osób głuchych” – dodał.
Odpowiedź przyszła 22 grudnia 2020 r. – Pracowniczka GUS zapewniała mnie, że...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Tak, chcę
czytać więcej »
Masz już konto? Zaloguj się
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]