Reklama

Ładowanie...

Głusi u lekarzy: ogrom nieporozumienia

Głusi u lekarzy: ogrom nieporozumienia

22.08.2019
Czyta się kilka minut
Co to naprawdę znaczy: nie słyszeć? I jak to jest, że nie rozumie tego nawet wielu lekarzy? Czy najnowsze regulacje dotyczące dostępności instytucji publicznych, w tym służby zdrowia, dla ludzi ze szczególnymi potrzebami – w przypadku osób głuchych pozostaną kolejnymi papierowymi zapisami? Opowiada reporterka "TP" Anna Goc.
rys. Magda Wolna
rys. Magda Wolna

Posłuchaj

N

Najgorsza jest nieświadomość tego, co to znaczy być głuchym – mówi Anna Goc, reporterka "Tygodnika Powszechnego" specjalizująca się m.in. w sytuacji osób głuchych. – Słyszący starają się mówić głośno i wyraźnie albo krzyczeć.

W swoim reportażu na łamach "TP" przytacza wypowiedź warszawskiej tłumaczki języka migowego, która skarży się, że niejednemu lekarzowi musi wyjaśniać nawet to, że głusi nie słyszą.

W połowie lipca Sejm jednogłośnie przyjął ustawę o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Oznacza to obowiązek likwidacji barier architektonicznych, cyfrowych, ale też komunikacyjnych, co szczególnie dotyczy ludzi głuchych. W urzędach, edukacji czy służbie zdrowia, w której, jak zgodnie twierdzą osoby głuche, jest najgorzej. Ale czy ktokolwiek zdaje sobie sprawę ze skali problemów, których osoby głuche doświadczają u lekarza?


CZYTAJ REPORTAŻE ANNY GOC O SYTUACJI OSÓB GŁUCHYCH:

Reportaż "Głusza" Anny Goc czyta Anna Dymna, na język migowy przekłada Magdalena Sipowicz:


Wykorzytano utwór: Kevin MacLeod, "Nervous" (incompetech.com, from filmmusic.io) na licencji CC BY

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie.

Słuchaj w: Spotify | Apple Podcasts | Google Podcasts | Lecton | RSS

O najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński i Krzysztof Story. A także autorskie cykleJagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

ZOSTAŃ PATRONEM PODKASTU POWSZECHNEGO NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter