Ego & realpolitik

Napięciom w Zatoce Perskiej towarzyszy kolejny kryzys w relacjach atlantyckich. Jak oceniają go amerykańskie elity? I co z tego wynika dla Polski?

Reklama

Ego & realpolitik

Ego & realpolitik

z Waszyngtonu
01.07.2019
Czyta się kilka minut
Napięciom w Zatoce Perskiej towarzyszy kolejny kryzys w relacjach atlantyckich. Jak oceniają go amerykańskie elity? I co z tego wynika dla Polski?
Melania Trump, Donald Trump, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda oglądają lot myśliwca F-35 nad Białym Domem, Waszyngton, 12 czerwca 2019 r. MANDEL NGAN / AFP / EAST NEWS
D

Dziesięć minut: tyle zabrakło, aby w czwartek, 20 czerwca, amerykańskie rakiety uderzyły w irańskie stacje radarowe. Jeśli wierzyć tweetom prezydenta Trumpa, w ostatniej chwili uznał on, że spodziewane ofiary po stronie irańskiej byłyby nieproporcjonalną odpowiedzią na zestrzelenie amerykańskiego samolotu bezzałogowego.

Jednak wkrótce potem Trump zaznaczył, że nie „odwołał” lecących do ataku myśliwców, lecz tylko je „tym razem zatrzymał” – choć wcześniej wydał rozkaz do ataku. Chciałoby się zażartować, że Trump – niczym realny socjalizm – rozwiązuje problemy, które sam stwarza. Ale tweet prezydenta miał konkretne przesłanie: opcja militarna wciąż jest otwarta. Opcja, która może jeszcze bardziej zaszkodzić relacjom transatlantyckim – i tym samym przysporzyć również Polsce niemałych problemów w polityce międzynarodowej.

Ostrzej wobec Iranu

Przed wojną z...

15553

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]