Reklama

Cios, który wyszedł z sieci

01.07.2019
Czyta się kilka minut
Donald Trump ogłosił, że nie chce wysyłać żołnierzy na wojnę z Iranem. Ale to nie znaczy, że wojny nie będzie. Ona trwa od dawna, a ostatnio eskalowała do nieznanego wcześniej poziomu. Toczy się w cyberprzestrzeni.
Uszkodzony tankowiec w cieśninie Ormuz, 13 czerwca 2019 r. TASNIM NEWS AGENCY / AP / EAST NEWS
M

Mogłoby się wydawać, że napięcie na linii Waszyngton–Teheran najpierw sięgnęło zenitu, a potem gwałtownie opadło w tamten piątek, 21 czerwca. Wtedy to – jak podał dziennik „New York Times” – prezydent USA wydał rozkaz zbombardowania celów w Iranie, ale zanim padł pierwszy strzał, atak odwołał. Miała to być odpowiedź – konwencjonalna, przy użyciu lotnictwa – na zestrzelenie amerykańskiego drona zwiadowczego. Prezydent potwierdził te informacje, dodając (jak zwykle na Twitterze), że zawrócił samoloty, gdy wojskowi przekazali mu szacunki, że w nalocie może zginąć 150 Irańczyków, co „nie byłoby proporcjonalną odpowiedzią na zestrzelenie jednego bezzałogowego drona”.

Jednak to nie znaczy, że ataku nie było. Zamiast bomb użyto kodów. Celem US Cyber Command – Dowództwa Cybernetycznego, utworzonego dekadę temu i stanowiącego jeden z rodzajów sił zbrojnych USA – stały się irańskie...

7599

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]