Reklama

Dyktatorzy trzymają się mocno

Dyktatorzy trzymają się mocno

14.08.2005
Czyta się kilka minut
Najsilniejszym czynnikiem zmian na Bliskim Wschodzie jest dziś prodemokratyczna kampania administracji USA. Jednak kłopot Busha polega na tym, że gdyby jego działania były bardziej skuteczne, spowodowałyby destabilizację polityczną w regionie, co oznacza tu więcej niż tylko zmianę rządów.
Z

Z przeprowadzonych niedawno sondaży wynika, że popularność Al-Kaidy (rozumianej dziś bardziej jako pewien symbol, hasło wywoławcze, a nie organizacja) w krajach muzułmańskich spada. Mówiąc inaczej: ruch salaficki w sunnickim islamie - czyli fundamentalistyczny jego odłam, postulujący powrót do wczesnych źródeł religii islamskiej, do którego należą prawie wszystkie grupy terrorystyczne (z wyjątkiem libańskiego Hezbollahu i palestyńskiego Islamskiego Dżihadu) - przekroczył swe apogeum. Coraz mniej ludzi wierzy, że potrafi on udzielić odpowiedzi na problem dla tego regionu kluczowy: ubóstwa i zapóźnienia cywilizacyjnego.

Dylemat demokratyzacji

Z drugiej strony, zamiast atakować własne reżimy w Algierii, Egipcie, Maroku, Arabii Saudyjskiej czy Syrii, liderzy salafitów wysyłają rekrutów do Iraku, gdzie (sunnicki głównie) ruch oporu...

11359

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]