Reklama

Dialog z Putinem nie ma już sensu

Dialog z Putinem nie ma już sensu

07.04.2014
Czyta się kilka minut
Edward N. Luttwak, politolog: W chwili, gdy nad granicą z Ukrainą ma miejsce wielka koncentracja wojsk rosyjskich, NATO powinno rozmieścić swe siły we wschodniej Polsce i ogłosić wspólne ćwiczenia z Kijowem.
Ukraińscy żołnierze na stanowiskach naprzeciw wojsk rosyjskich; obwód Chersoń, marzec 2014. Fot. Valentyn Ogirenko / REUTERS / FORUM
M

MARCIN ŻYŁA: Krytykuje Pan często Obamę, zarzuca mu słabość w polityce zagranicznej. Czy Putin zaanektowałby Krym, gdyby prezydentem USA był dziś George W. Bush?
EDWARD N. LUTTWAK: Nie sądzę. Pierwszą reakcją Obamy na kryzys krymski była 90-minutowa rozmowa z Putinem. Bush, gdyby w ogóle w takiej sytuacji zadzwonił, potrzebowałby tylko chwili, aby powiedzieć Putinowi: „Nie!”. Potem przeszedłby do działania. Nie wiem, ile w obecnej sytuacji udałoby mu się osiągnąć. Ale na pewno nie wisiałby na słuchawce przez półtorej godziny. Dla mnie to okropne.
Putin świetnie zdaje sobie sprawę, że z Obamą skalkulowanie ryzyka daje mu lepszy wynik niż z jego poprzednikiem w Białym Domu.
Ścierają się dwa pomysły, jak postępować wobec Putina. Zwolennicy pierwszego powtarzają słowo „deeskalacja”: chcą wyciszać, szukać dyplomatycznego rozwiązania...

6425

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]