Reklama

Dwie królowe

Dwie królowe

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Z plakatu patrzy połowa twarzy brytyjskiej monarchini - zwieńczona nieskazitelną ondulacją, z makijażem, biżuterią i zaciśniętymi w kreskę, wąskimi ustami. Czy film Stephena Frearsa odsłoni drugą, nieupozowaną część twarzy Elżbiety II?.
Helen Mirren jako Elżbieta II i Kirsten Dunst jako Maria Antonina
N

Nie do końca. Pokaże natomiast pasjonujący konflikt dwóch światów: zakonserwowanej tradycji i współczesności, kształtowanej pod terrorem mediów. Uosobieniem tych światów jest brytyjska królowa i świeżo upieczony premier Tony Blair.

Głowa, co koronę nosi

Nie ulegając pokusie łatwej karykatury, Frears i jego scenarzysta Peter Morgan zderzają ze sobą skostniały, podporządkowany dworskiej etykiecie pałac Buckingham i spontaniczny, bałaganiarski, pełen książek i dzieci dom rodziny Blairów. Ten rozdźwięk pogłębi się w lecie 1997 r., kiedy w wypadku samochodowym pod Paryżem zginie księżna Diana, a królowa znajdzie się pod ostrzałem opinii publicznej. Teściowa Lady Di nigdy nie kryła się ze swoją antypatią wobec księżnej Walii. Teraz, w krytycznym dla monarchii momencie, musi zająć jednoznaczne stanowisko. Jej ucieczka do wiejskiej...

9488

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]