Reklama

Dwie królowe

Dwie królowe

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Z plakatu patrzy połowa twarzy brytyjskiej monarchini - zwieńczona nieskazitelną ondulacją, z makijażem, biżuterią i zaciśniętymi w kreskę, wąskimi ustami. Czy film Stephena Frearsa odsłoni drugą, nieupozowaną część twarzy Elżbiety II?.
Helen Mirren jako Elżbieta II i Kirsten Dunst jako Maria Antonina
N

Nie do końca. Pokaże natomiast pasjonujący konflikt dwóch światów: zakonserwowanej tradycji i współczesności, kształtowanej pod terrorem mediów. Uosobieniem tych światów jest brytyjska królowa i świeżo upieczony premier Tony Blair.

Głowa, co koronę nosi

Nie ulegając pokusie łatwej karykatury, Frears i jego scenarzysta Peter Morgan zderzają ze sobą skostniały, podporządkowany dworskiej etykiecie pałac Buckingham i spontaniczny, bałaganiarski, pełen książek i dzieci dom rodziny Blairów. Ten rozdźwięk pogłębi się w lecie 1997 r., kiedy w wypadku samochodowym pod Paryżem zginie księżna Diana, a królowa znajdzie się pod ostrzałem opinii publicznej. Teściowa Lady Di nigdy nie kryła się ze swoją antypatią wobec księżnej Walii. Teraz, w krytycznym dla monarchii momencie, musi zająć jednoznaczne stanowisko. Jej ucieczka do wiejskiej...

9488

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]