Reklama

Dwie królowe

24.01.2007
Czyta się kilka minut
Z plakatu patrzy połowa twarzy brytyjskiej monarchini - zwieńczona nieskazitelną ondulacją, z makijażem, biżuterią i zaciśniętymi w kreskę, wąskimi ustami. Czy film Stephena Frearsa odsłoni drugą, nieupozowaną część twarzy Elżbiety II?.
Helen Mirren jako Elżbieta II i Kirsten Dunst jako Maria Antonina
N

Nie do końca. Pokaże natomiast pasjonujący konflikt dwóch światów: zakonserwowanej tradycji i współczesności, kształtowanej pod terrorem mediów. Uosobieniem tych światów jest brytyjska królowa i świeżo upieczony premier Tony Blair.

Głowa, co koronę nosi

Nie ulegając pokusie łatwej karykatury, Frears i jego scenarzysta Peter Morgan zderzają ze sobą skostniały, podporządkowany dworskiej etykiecie pałac Buckingham i spontaniczny, bałaganiarski, pełen książek i dzieci dom rodziny Blairów. Ten rozdźwięk pogłębi się w lecie 1997 r., kiedy w wypadku samochodowym pod Paryżem zginie księżna Diana, a królowa znajdzie się pod ostrzałem opinii publicznej. Teściowa Lady Di nigdy nie kryła się ze swoją antypatią wobec księżnej Walii. Teraz, w krytycznym dla monarchii momencie, musi zająć jednoznaczne stanowisko. Jej ucieczka do wiejskiej...

9488

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]