Reklama

Ładowanie...

Trening czyni królową. Jak panowała Elżbieta II

08.09.2022
Czyta się kilka minut
Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września w wieku 96 lat. Była jedną z najdłużej panujących głów państwa w historii. Zjednoczonym Królestwem rządziła od 70 lat.
Elżbieta II w katedrze św. Pawła w Londynie, marzec 2012 r. GEOFF PUGH / AFP / EAST NEWS
E

Elżbieta II zmarła w czwartek, 8 września 2022 r. Królowa Wielkiej Brytanii miała 96 lat i zasiadała na brytyjskim tronie od 1952 r. Była jedną z najdłużej panujących głów państwa w historii.

Rano tego dnia pałac Buckingham wydał oświadczenie: „Po przeprowadzeniu dalszych badań dziś rano, lekarze królowej obawiają się o zdrowie Jej Wysokości i zalecili, by pozostała pod nadzorem medycznym. Królowa czuje się dobrze i przebywa w Balmoral”.

Wieczorem kolejne oświadczenie Buckingham brzmiało: „Królowa zmarła w spokoju dziś po południu w Balmoral. Król i Królowa Małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu”.

Przy Elżbiecie w chwili śmierci były jej dzieci i większość rodziny królewskiej. 

Królem Wielkiej Brytanii został książę Karol.

...

24853

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]