Reklama

Czysta żywa energia

Czysta żywa energia

03.03.2014
Czyta się kilka minut
Jako pierwszy połączył flamenco z jazzem. W ten sposób wprowadził hiszpański folk do światowego kanonu. Zrobił to w sposób genialny.
Fot. Stephane De Sakutin / AFP / EAST NEWS
U

Urodził się pod Kadyksem, na południe od Wybrzeża Słońca, i mogło się zdawać, że to właśnie rozpalona kula wzniecała żar w jego muzyce. Towarzyszyła mu także w chwili, gdy niespodziewanie zmarł. Bawił się właśnie z wnukami na piaszczystej plaży meksykańskiego kurortu. Miał 66 lat, był legendą flamenco i bohaterem Hiszpanii. Właściwie nazywał się Francisco Sánchez Gómez, na cześć swojej matki Lucíi Gómez występował pod scenicznym pseudonimem Paco de Lucía.
Nie był klasycznym showmanem. Nie był gwiazdą, która błyszczy odbitym światłem jupiterów. Kochał Hiszpanię, ale od czasu do czasu opuszczał ją, by odpocząć od sławy. Wówczas wybierał się do Meksyku, gdyż odpowiadał mu tamtejszy klimat i kojąca barwa Morza Karaibskiego. Dobrze tam wypoczywał: wędkował, spędzał czas z rodziną. Nie zaniedbywał jednak swoich fanów. Dla tych w Polsce grał w lipcu 2013 r., w ramach Warsaw Summer...

3607

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]