Reklama

Cedaka

Cedaka

12.09.2016
Czyta się kilka minut
W Talmudzie czytamy: Na tym świecie stworzonych zostało dziesięć potężnych zjawisk.
G

Góry są olbrzymie, ale przetnie je żelazo; żelazo jest twarde, ale w ogniu się stopi; ogień jest potężny, ale gasi go woda; woda jest mocarna, ale chmury ją pochłaniają; chmury są wielkie, ale wiatry je rozproszą; wiatr jest silny, ale ciało go zatrzymuje; ciało jest silne, ale strach je złamie; strach jest mocarny, ale wino go przegoni; wino jest wielkie, ale sen je uspokaja; a najpotężniejsza jest śmierć. Ale dobroczynność wyzwala od śmierci.
Dobroczynność, wedle nakazów Mojżesza zapisanych w Księdze Powtórzonego Prawa, jest obowiązkiem każdego Hebrajczyka. „Gdyby był u ciebie ubogi (…) w ziemi twojej, którą Pan, Bóg twój, dawa tobie, nie zatwardzaj serca swego, ani nie zawieraj ręki przed bratem twoim ubogim. Ale szczodrze otworzysz mu rękę twoję, i ochotnie pożyczysz mu, ile będzie potrzebował i czego by mu nie dostawało” (15, 7). Dobroczynność jest nakazem najwyższym,...

3272

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]