Reklama

Nasz Zorro

Nasz Zorro

16.09.2013
Czyta się kilka minut
Jako student piekielnie ambitny i pracowity jak mrówka. Kiedy inni pili wino Gellala, on wkuwał angielskie słówka. Osobny, nie przybierał artystowskich póz. Skupiony na robocie i lekturach, zachłanny na wrażenia i podróże.
Zygmunt Januszewski Fot. Maciej Januszewski
P

Profesor Maciej Buszewicz tak opisał dwudziestolatka Januszewskiego: „Zygmunta (...), wtedy jeszcze studenta, pamiętam głównie z przypadkowych spotkań na korytarzach naszego zatłoczonego wydziału, w końcu lat 70. Zawsze coś do kogoś mówiący, czasem pewnie do siebie, nikt nas bowiem tak dobrze nie rozumie, jak my sami. (...) Pamiętam też świetnie, że wtedy przemknęło mi przez głowę... Jaki ten facet podobny do Kurta Vonneguta. 20 lat z kawałkiem później, kiedy poznałem Vonneguta, pomyślałem, że, choć mocno posiwiał i zbytnio zeszczuplał, nadal jest podobny do Januszewskiego”.
KRÓLIK DURACELLA
Zygmunt Januszewski pomnożył siebie po wielekroć i szczodrze rozdał. Najpierw jako asystent prof. Janusza Stannego (którego nazywał Gandalfem), potem jako samodzielny szeryf Pracowni Ilustracji na warszawskiej ASP. Swoje talenty i tytaniczną pracowitość oddał bez...

9787

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]