Reklama

Zmierzch boga wojny

Zmierzch boga wojny

09.11.2020
Czyta się kilka minut
Jarosławowi Kaczyńskiemu już nieraz przepowiadano polityczną śmierć. Nawet parę razy wpadał w stan śpiączki. Tym razem jednak ma wyraźny kłopot z przebudzeniem.
125. miesięcznica smoleńska, 10 września 2020 r. ADAM CHEŁSTOWSKI / FORUM
G

Gdyby sporządzić listę najbardziej groteskowych wystąpień Jarosława Kaczyńskiego z ostatnich lat, to mimo dużej konkurencji ta przemowa znalazłaby się w czołówce. Gdy wybuchły uliczne protesty po orzeczeniu kontrolowanego przez PiS Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia przepisów aborcyjnych, gdy niewielka część demonstrantów ruszyła na kościoły, Kaczyński nagrał mocne przesłanie do swych zwolenników. „Mamy stan, w którym wszelkiego rodzaju zgromadzenia powyżej pięciu osób są zakazane. Mamy stan, w którym te demonstracje będą z całą pewnością kosztowały życie wielu ludzi” – stwierdził, mimo że sam wielokrotnie łamał zasady epidemiczne. Jego zdaniem osoby, które uczestniczą w protestach, „dopuszczają się poważnego przestępstwa”.

Oczywiście przekonywał, że Trybunał nie mógł orzec inaczej, jak tylko uznać przerywanie ciąży w razie ciężkiego uszkodzenia płodu za niezgodne...

23789

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Kaczyński przypomina mi późnego Gomułkę albo późnego Breżniewa. Jednego i drugiego trzeba było siłą odrywać od stolka. Tyle ze szajka, która po nim przejmie władzę, jest bez porównania gorsza - ciemna, prymitywna, anachroniczna, niemniej łasa na kasę państwową i bardzo sprawna w jej zgarnianiu. Czarno to widzę, a raczej widzę jedynie sprzątniecie stajni Augiasza siłą. Były juz apele odsunietych od władzy generałów...

Raczej myslałam o wykształceniu Kaczyńskiego i jakiej takiej umiejetnosci wysławiania sie po polsku. Chociaż to dziś złudne zalety zwazywszy na jego poziom demencji, o której istnieniu jestem przekonana

Po pierwsze bardzo dziękuję za ten artykuł, który sprowokował mnie do pewnych przemyśleń. Kańczyski sam siebie mianował obrońcą świata (dla PIS cały świat mieście się w granicach Polski) przed nachodzącymi zmianami gospodarczo/społecznymi - trzecią falą wg Toflera. Naiwny w swoim myśleniu, śni o staniu się wielkim bohaterem, który ocalił świat. Tak na prawdę stoi na straży starego porządku (ery przemysłowej), który już dawno się zdewaluował i co więcej pcha nas ku samozagładzie. Ten podział Polaków, którego dokonał za pomocą swojej przebiegłej osobowości odbywa się na linii zwolenników zmian a tymi, którzy (zmanipulowani) będą bronić starego systemu za wszelką cenę (chociaż nie jest to do końca w ich interesie). Stąd, w mojej ocenie, jeżeli spełni się marzenie Kaczyńskiego, i wpiszę się na karty historii to będzie stał po tej samej stronie co Hitler, Stalin czy Mao. Z tego co ostatnio wyprawia można wnioskować, że "strona" jest mu już obojętna.

https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/10,88292,26495852,strajk-kobiet-pod-urzedem-wojewodzkim.html

Nie wierze, zeby Pan powaznie pokładał jakies nadzieje w ruchu kobiet w wieku rozrodczym, które w swoim czasie miały w nosie rozwalanie państwa prawa, a ruszyły sie dopiero, kiedy bezprawie zagrozilo ich interesom. Moze niektore za trzy lata pójda do wyborów, ale jak dadza glos - tego nie reczę. To spoleczenstwo i to pokolenie jest beznadziejne. Co do ruchów społecznych - są dwa: Trzaskowskiego i Holowni. Lepiej skondensowac siły i poprzeć jeden z nich zamiast tworzyć nową efemeryde.

Nie tylko pokładałem, ale wciąż pokładam. Oczekiwaliśmy przecież tego, że nawet jeśli ludzi mieli gdzieś niszczenie państwa i prawa, to jednak PiS w całej swej nieudolności i pysze wyłoży się w końcu na gospodarce, infrastrukturze i sprawach obyczajowych. I to mamy właśnie teraz. Trzaskowski i Hołownia są dobrzy na chwilę obecną i dla części elektoratu. Potrzebny jest też nowy ruch lewicowy, bo na parlamentarną Lewicę nie można już zupełnie liczyć.

Jak dla mnie - gospodarka first! A scislej kryzys, który przemówi do skóry Ciemnemu Ludowi. Na marginesie: na forum Szostkiewicza w "Polityce" udziela się śmierdzacy prawak i PiS-owiec o ksywie Jacek NH. I tenze Jacek twierdzi, ze w policji jest bunt przeciw PiS-owi. Jesli to prawda, to na co, kurcze, czekaja?

Cały ten "bunt", o którym bredzi prawactwo, polega na tym, że policjanci niewystarczająco gorliwie wypełniają polecania pałowania kobiet wysyłane ze strony wierchuszki PiS. Tak to już jest, że słaba, umoczona, nielegalna władza panicznie boi się najdrobniejszych oznak niesubordynacji. Ale jeszcze sporo musi się stać, zanim policjanci naprawdę się zbuntują; dali się przekupić w grudniu 2018 r. i trwają w tym stanie.

Trol o którego Pani chodzi jest już dosyć rozpoznany. A tym się wyróżnia, że w komentarzach zawsze wkleja i przekleja powycinane fragmenty z cudzych wypowiedzi, zaczerpnięte z rozmaitych mediów, bezskładnie i bezładnie, jeśli chodzi o takie drobiazgi jak chronologia czy wiarygodność prawdziwego autora tych cytatów. Radziłabym Pani ignorować jego radosną działalność, z daleka zajeżdża ona dodatkowym zajęciem zarobkowym. Więcej może Pani dowiedzieć się o owym Jacku na forum bloga jednego z wcześniejszych wpisów prof. Woleńskiego, też w "Polityce". Próbował on podjąć rodzaj rozmowy z tymże uczestnikiem, oczywiście bezskutecznie i przy okazji inny forumowicz objaśnił profesorowi jak sprawy się mają

Moje słowa kieruję do Pani Kaliny

Dziękuje Pani bardzo. Dziwie się natomiast, ze red. Szostkiewicz traktuje go tak powaznie:)))

Wydarzenia z 11 listopada znowu udowodniły że lewicowi - nawet ci katoliccy - dziennikarze nie nadążają za taktyką Kaczyńskiego, jak i myśleniem drzemiącym w zakamarkach narodu (zob. artykuł Bravo o „prowokowaniu” przez Kaczyńskiego). Nagle, wbrew oczekiwaniom, poglądom i propagandzie, na jednej scenie przeciwko PiS znaleźli się po kolei – Strajk Kobiet i … agresywni narodowcy tudzież kibole, a więc pozornie najbardziej nienawidzące się strony konfliktu społeczno-obyczajowego. Piszę „pozornie”, bo dla fanatyków Strajku Kobiet najgorsi są rodzinni katolicy żyjący według przykazania czystości, wierności, bez aborcji, bez antykoncepcji. W rzeczywistości kibole i nacjonale, którzy szóste przykazanie mają nie płycej w poważaniu niż lewaki, znajdują się po tej samej stronie co lgbt-erzy i aborcjoniści. A zatem obóz antypisowski jest obozem, który znajduje się w wewnętrznej ostrej wojnie nie dającej się przezwyciężyć. Kto na tym korzysta? Wiadomo, che..che… Ostatecznie skrajna prawica i skrajna lewica mogą się się zjednoczyć i obalić Jarosława, ale jednocześnie skompromitować się obłudą tak wielką, że nawet małe dziecko ja dostrzeże.

Wczoraj jeden z komentatorów zauwazył paradoks tej całej burdy: prawicowa holota wyhodowana przez PiS naparzała sie z PiS-owska policją. W czasie tej nawalanki ucierpiał PiS-owski dziennikarz:))) Czy jest sie czemu dziwic? Ja bynajmniej sie nie dziwię. Wiem dobrze, ze szajce wszystko jedno, komu dowala, wazne, zeby zatrzymac władzę i kasę. A czy to Strajk Kobiet, czy Konfederacja, czy ONR...wsio ryba

O tym, że kibole nienawidzą PiSu od początku rządów, to już wiadomo od dawna. Ciekawa jest teoria, że to pisowski chów, ciekawa. Co do policji, która w Warszawie daje ciała na całej linii od Strajku Kobiet. O tym że jest w policji kwas związany z PiS, to już wiadomo bez bliższych znajomości co najmniej od Strajku Kobiet. O ile feministyczny bunt zasiał odzew w policji, o tyle można sądzić że haniebna postawa policjantów wobec aktów agresji i wandalizmu podczas SK, jak i haniebna ślepa agresja 11 listopada, która dotknęła postronne osoby, są przykładem kompromitacji organów bezpieczeństwa, które zamiast czuwać nad zachowaniem i obroną porządku, myślały by przede wszystkim chronić siebie, a w tym szczególnym przypadku bezpieczeństwa swojego libido. Policja oblała egzamin z dojrzałości. Tak to widzę.

Chyba Pan zartuje:)))) A któż to rozzuchwalił te holote kibolska, jak nie PiS? Ilez to uczuc patriotycznych od lat jest przypisywane przez tych szulerów rozmaitym kibolom:)) Nawet po tym popisie "patriotyzmu" Antoni Macierewicz nie mogł sie nazachwycać atmosferą Marszu:))) Przeciez to krew z krwi i kość z kosci rzadzacej szajki. A co do policji - chyba nie jest to niezalezny podmiot? Podlega Mariuszowi Kamińskiemu, a wyzej - Jarosławowi Kaczyńskiemu. Owszem, PiS-owscy szulerzy w bezczelny sposób usiłuja sugerować, ze policja jest "miejska" i podlega Trzaskowskiemu, ale sorry, nie podlega:)))

W jakim stopniu policja państwowa może być miejską, to ja wiem dobrze na przykładzie mojego Wrocławia. Kto komu podlega i jaki ma status, to wie najlepiej GUS i BIP, ale to nie są najlepsze pomoce do obiektywnego ujęcia rzeczywistości, pani Jolanto;) Już nie mówiąc o problemie kiboli. Niuanse Pani uciekają...

Chyba Pan nie sugeruje, ze policja Trzaskowskiego pałowałaby dziewczyny maszerujace spokojnie i protestujace przeciw ustawce pani Przyłębskiej?:))) Jest faktem, ze szajka chyba wpadła w panikę widzac, jak jej pieszczochy lamią zakaz organizowania Marszu Niepodleglosci wydany przez prezydenta miasta, a potwierdzony przez Sad Administracyjny, a do tego atakuja ksiegarnię z ksiązkami i mieszkania prywatne:))) Uzycie PiS-owskiej policji było oczywista oczywistoscią. Zaraz potem szef policji stołecznej zawitał na Nowogrodzką. Pewnie zeby odebrać gratulacje:)))

co powinno stanowić memento dla opozycji, której marzy się zwycięstwo nad PiS metodą niekonstytucyjną. Zresztą Strajk Kobiet pierwszy zajarzył, czym uderzyć, żeby skuteczniej ugodzić. Można się spodziewać, że opozycja wyciągnie konstruktywne wnioski i do następnego antyrządowego marszu wyprowadzi przedszkola. Wystarczy orzeczenie TK, że zabawa klockami LEGO jest niezgodna z konstytucją. Pisowska policja będzie się chować po kościołach. Do zwycięstwa droga prosta!

Kiedy grupa przestępcza zdobywa władzę niekonstytucyjnie, kiedy sprawuje ją następnie łamiąc co krok konstytucję, a litera konstytucji nie mówi, w jaki sposób państwo i obywatele mają się bronić przed tym bezprawiem, to w obaleniu takiego reżimu drogą siłową nie ma nic zdrożnego ani bezprawnego, lecz jest to zgodne z duchem konstytucji, jeśli celem oporu jest przywrócenie jej porządku prawno-ustrojowego. No ale przecież wy macie jeszcze kartonowe czołgi i pluszowych policjantów, przed którymi ucieka wszelkie "koderstwo", pamiętasz dziecino? Aż dziw, że nie wykorzystujecie tej wunderwaffe przeciw Strajkowi Kobiet - efekt gwarantowany!

Przez całe lata populistyczna autorytarna prawica PiS kokietowała nacjonalistów i faszystów. Ci "porządni Polacy" mogli liczyć na pełną swobodę działania i pobłażliwość dla swoich ekscesów ze strony pisowskich służb. Związki personalne środowiska PiS-u ze środowiskami nacjonalistycznymi są długie i trwałe. Wielu działaczy pisowskich średniego szczebla w aparacie państwowym wywodzi się wprost z ruchów skrajnie prawicowych. A dzisiaj PiS próbuje się wypierać tego swojego "enfant terrible". A fe! nieładnie! to nie po polsku ani katolicku! Mało tego: różne Forysiaki próbują ustawiać PiS w roli... umiarkowanego centrum :) Ale nie rozumieją oni (albo raczej udają, że nie rozumieją), że PiS to tylko patologia między stworzoną przez siebie jeszcze większą patologią a normalną przyzwoitą Polską. I że normalna Polska nie potrzebuje sojuszów z nackami (wbrew pisim łgarstwom), lecz odbierze wyborców samemu PiS-owi - tych, którzy dotąd dawali się przekupywać transferami i mamić kłamstwami o pisowskim sprawstwie gospodarczej koniunktury, a dziś zaczynają w końcu czuć na własnej d... skutki nierządów w wykonaniu cynicznych hipokrytów i zażartych fanatyków przebrzmiałych idei.

Tyle złych ocen działania Kaczyńskiego.A on trwa oraz działa po swojemu i ma ekipę,która go wspomaga.Żyjemy przecież w Państwie prawie przez "niego" rządzonym. To przecież miliony ludzi.

Nasza opozycja od dawna już nie odniosła znaczącego sukcesu więc chucha i dmucha wszędzie tam gdzie pojawia się jakaś dająca szansę pożaru iskierka. Nic z tego nie będzie. Chcesz w Polsce przejąć rządy to wygraj wybory. Chcesz wygrać wybory to przygotuj jakiś sensowny program. Tak aby pociągnąć za sobą ciemny lud. Weźcie przykład z Bidena, który zdobył głosy 87 procent słabo wykształconych ciemnoskórych mieszkańców USA i dlatego wygrał. Wkrótce, gdy nasz parlament przyjmie poprawki prezydenta Strajk Kobiet będzie walczył wyłącznie z dziećmi chorymi na Zespół Downa. To trochę za mało aby porwać naród. Pani Lempart sporo brakuje do Joanny d'Arc.

Chcesz w Polsce przejąć rządy, to "wygraj" wybory zorganizowane ze złamaniem konstytucji. Potem zmiażdż system prawno-ustrojowy, skorumpuj wyborców ich pieniędzmi i "wygraj" kolejne, jeszcze bardziej oszukane "wybory". A kiedy zacznie ci się palić tyłek w tak osłabionym państwie, to wyślij policyjne pały na demonstrantów i zacznij opowiadać głodne kawałki o samochodach elektrycznych, elektrowniach atomowych, szklanych domach i innych białych słoniach (to się nazywa "sensowny program"). Cóż, sukcesu tych ostatnich posunięć już nie wróżymy. ;)

Najnowsza wersja pisiego trolla jest taka, że elektrownia atomowa miała jednak powstać z kredytów ofiarowanych łaskawie przez trumpistów, których zaraz u władzy zabraknie, więc i pisowskiego Biełomorkanału też nie będzie. Z której strony nie spojrzeć, to pisowska d... :)

Kaczynski chce za wszelka cene przeksztalcic Polske w kraj katolicko-konserwatywno-nacjonalistyczny. Zeby ten model zdal egzamin i wdarl sie w mentalnosc mlodych Polakow wprowadzil do MEN taka kreature, jak obecny minister. Moja refleksja - gdyby Polacy nie byli tacy sprzedajni, PiS nigdy by do wladzy nie doszedl. Skoro jednak moi rodacy chcieli zamordyzm to maja - sami wybrali. [ ] Na fb pojawil sie ostatnio cytat z „Imperium” Ryszarda Kapuscinskiego - ”Światu grozą trzy plagi, trzy zarazy.
Pierwsza – to plaga nacjonalizmu.
Druga – to plaga rasizmu.
Trzecia – to plaga religijnego fundamentalizmu.
Te trzy plagi mają te samą cechę, wspólny mianownik – jest nim agresywna, wszechwładna, totalna irracjonalność.
Do umysłu porażonego jedną z tych plag nie sposób dostrzec. W takiej głowie pali się święty stos, który tylko czeka na ofiary. Wszelka próba spokojnej rozmowy będzie mijać się z celem. Nie o rozmowę mu chodzi, tylko o deklaracje. Żebyś mu przytaknął, przyznał rację, podpisał akces. Inaczej w jego oczach nie masz znaczenia, nie istniejesz, ponieważ liczysz się tylko jako narzędzie, jako instrument, jako oręż. Nie ma ludzi – jest sprawa.” To proroczo o Polsce ! PiS juz teraz buduje V kolumne swojej ideologii, wzmacniajac nacjonalistow i czyniac jak najwiecej PiSowcow milionerami, zeby ta V kolumna miala za co zyc i funkcjonowac i bronic swego führera.

Pierwszy raz ponad pół tysiąca. Plus zmarli na Covid, lecz niezdiagnozowani. Plus zmarli z innych chorób - niezdiagnozowanych, nieleczonych w ogóle, leczonych za późno i niewłaściwie z powodu pandemii... Kieruję więc pytanie do pisowskich trolli i ich zleceniodawców: skoro względnie mała liczba zachorowań i zgonów wiosną i latem to była zasługa słusznej linii Partii, jak słyszeliśmy z waszych usteczek miesiącami "ad nauseam", to co takiego się stało, że linia ta zawodzi teraz na całej linii? Nie moglibyście znowu zastosować magicznej propagandy do odwrócenia tragicznej sytuacji? Bo wasza propaganda to jedyne, czym dysponujemy w naddatku po 5 latach waszych nierządów.

Proszę zwrócić uwagę, że tak szumnie zapowiadane szczepienia przeciw grypie poszły w niepamięć. Szczepionki jaki nie było tak nie ma w aptekach. I ja mam teraz uwierzyć r4adosnemu magikowi gimnastykującemu się pzred ekranem (dla łatwościobecnemu premierowi), że szczepienia pzreciw COVID będą sprawnie i bezboleśnie aplikowane wszystkim? Facet siadł na konika szczepionki i tworzy radosne przekazy. Pan wicepremier od bezpieczeństwa społeczeństwa - pierwszy prezes partii, nie ufając policji sprawdza czy kościół na Żoliborzu jest dobzre pzrez policję chroniony. USA nas nie posłuchały i wybrały Bidena zamiast pomarańczowego, nie zrozumiały naszych wytycznych? Za jakie grzechy nasz naród jest tak doświadczany? Pewno za głupotę ogólną.

- [ ] Alez drogi Melchiorze, pieniadze sa ... ale tylko dla swoich. Narodowy tworca hitu „ majteczki w kropeczki” dostanie od pana Glinskiego, ministra kultury pol miliona zl na przetrwanie pandemii. Dobro polskiej kultury nalezy chronic !

Takiego poziomu, właśnie, oczekiwałem od tego ministra. Od wielu lat twierdzę, ze tytuły profesorskie powinny być weryfikowane co najmniej co 2 lata. Zmieniając temat: nasz genialny strateg wymyślił,. iż trzeba wrócić do Smoleńska. Ponownie będą badać szczątki tych którzy zginęli. Nie zazdroszczę tym normalnym rodzinom. Nie wiem tylko czy będą ponownie ekshumować szczątki czy może innego sposobu oszukiwania się chwycą. Raz się udało, dlaczego nie skorzystać ponownie? Pan Antoni gotowy do usług. Kasy na parówki wystarczy.

Och żeby tę pisowską bolszewię szlag trafił! Panie Boże daj!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]