Reklama

Parasol władzy nad głową Daniela Obajtka

Parasol władzy nad głową Daniela Obajtka

01.03.2021
Czyta się kilka minut
Prokuratura Ziobry ma te nagrania od jesieni 2016 r. I odmówiła wszczęcia śledztwa. Czy teraz coś się Obajtkowi stanie?
Daniel Obajtek na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, wrzesień 2020 r. Fot. Artur BARBAROWSKI/East News
J

Jest po prostu nadzieją Polski. Historycy będą wymieniali jego nazwisko jako jedno z najważniejszych” – o żadnym szefie spółki Skarbu Państwa Jarosław Kaczyński nie mówił tak jak o Danielu Obajtku, a talię z paru dziesiątek prezesów już potasował.

Obajtek zrobił za PiS oszałamiającą karierę: z wójta Pcimia, przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Energę, trafił na fotel prezesa Orlenu, największej spółki państwowej.

Od początku było wiadomo, że ma w życiorysie ciemne plamy. Kręcił się w podejrzanym towarzystwie, majątek badała mu prokuratura, był zatrzymany przez policję. Ale PiS przekonywał, że to układ. Po przejęciu władzy nad prokuraturą Zbigniew Ziobro wycofał z sądu sprawę Obajtka, który był oskarżony o ustawienie przetargu za łapówkę.

Drugim elementem tego procesu miało być okradanie przez Obajtka firmy jego wujów, w której pracował jako młody chłopak. Ujawnione przez „Gazetę Wyborczą” taśmy pochodzą z 2009 r., kiedy był już z wujami pokłócony i próbował ich wykończyć. Był wtedy wójtem Pcimia, więc jako samorządowiec nie mógł prowadzić działalności gospodarczej. Nagrania wskazują jednak, że kierował firmą konkurencyjną wobec swoich wujów i dążył do ich wyeliminowania z rynku brudnymi metodami. To wygląda na złamanie prawa. Jest jeszcze jeden problem: przed sądem Obajtek zaprzeczył, że potajemnie zarządzał firmą. Składanie fałszywych zeznań to też złamanie prawa.

Prokuratura Ziobry ma te nagrania od jesieni 2016 r. I odmówiła wszczęcia śledztwa. Czy teraz coś się Obajtkowi stanie? Na pewno nie zostanie premierem. Tyle że jego kandydatura, wbrew stugębnym plotkom, nie była nigdy poważnie rozpatrywana. Na fotelu głównego nafciarza natomiast może Obajtek spać spokojnie. Dopóki będzie realizować plany Kaczyńskiego za pieniądze Orlenu, włos mu z głowy nie spadnie. A do tej pory tak robił. Przejmował inne spółki Skarbu Państwa (Energa, PGNiG), by zbudować niemal monopolistyczny koncern energetyczny; sponsorował propisowskie gazety i ich partyjne imprezy; kupował dla PiS media niezależne (np. Polska Press, największego wydawcę regionalnego [zob. reportaż Bartosza Józefiaka – red.]).

Ci, którzy znają Kaczyńskiego, mówią, że chętnie sięga po ludzi z osobowościowymi defektami lub niezbyt chwalebnymi epizodami w przeszłości. To daje gwarancję, że zawsze będą oddani. Obajtek idealnie wpisuje się w ten model.

Autor jest dziennikarzem Onet.pl, stale współpracuje z „TP”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz Onetu, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej związany z redakcjami „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka” i „Wprost”. Zdobywca Nagrody Dziennikarskiej Grand Press...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Przypomnijmy: Kaczyński ośmielił się nie tylko spotkać ale także rozmawiał z austriackim przedsiębiorcą o budowie wieżowców w Warszawie na terenie, który należy do PIS. Wielu rodaków do dziś trzęsie się z oburzenia. Jak on tak śmiał ? Kto mu na to pozwolił ? A teraz opozycja rozbudowuje sekcję "Z Archiwum X". Teraźniejszość się nie udaje więc trzeba postawić na przeszłość. I jeszcze słówko o uczciwości dziennikarskiej. Główni świadkowie w sprawie Obajtka tj panowie Roman L i Józef L. byli skazani prawomocnymi wyrokami, odpowiednio na dwa i jeden rok pozbawienia wolności za oszustwa i inne przestępstwa związane z prowadzeniem biznesu. A o tym w tekście pana Stankiewicza nie znajdziemy ani słowa.

Przypomnijmy: prokuratura aktywnego polityka Ziobry, nafaszerowana żarliwymi pisowcami i usłużnymi karierowiczami jest od 5 lat organem partyjnym PiS, służącym ochronie Partii przed skutkami jej własnych przestępstw oraz atakowaniu przeciwników politycznych. Tak więc na ile porażające okażą się afery Kaczyńskiego, Obajtka, wałbrzyska, "Kasty" Ziobry, respiratorów Szumowskiego, działek Morawieckiego i wiele, wiele innych, tego dowiemy się być może dopiero po upadku mafii pisowskiej. Piszę "być może", ponieważ dziś nie jesteśmy jeszcze w stanie stwierdzić, jak mocno posunęła się praca nad niszczeniem dowodów i uzgadnianiem wspólnych wersji.

W prokuraturze i sądownictwie nadal jest zbyt wielu rozpolitykowanych niezawiślaków nazbyt miłujących totalniaków i wydających wyroki bądź umarzających dochodzenie na korzyść ulicznego chuligaństwa i ich wspomagierów . "Afery" Kaczyńskiego są skrzętnie opisywane m.in. przez GW chyba od 20 lat, ale wymiar sprawiedliwości z wierchuszką obsadzoną przez kolejne rządzące partie nie dał rady skazać za te "przestępstwa" . GW za nią TP dlatego m.in. nie podają, że zeznający przeciw Obajtkowi to ludzie skazani prawomocnymi wyrokami , gdyż przyczyniły się do tego zeznania Obajtka, więc przypuszczenie kierowania się zemstą przez skazanych miałoby również podstawy. O miałkości większości zarzutów przeciw Obajtkowi można się dowiedzieć z analizy w Rzeczpospolitej ----- https://www.rp.pl/Opinie/302269908-Tomasz-Pietryga-Tasmy-D-Obajtka-slowa-czyny-i-konsekwencje.html

... że na skazanie ogromny wpływ miały zeznania Daniela Obajtka już waszmość nie wspomina?

W normalnym kraju (demokratycznym) taka persona jak pan Obajtek nie mialby miejsca bytu. W Polsce pasuje do calej reszty PiSu - maska swietego a pod nia kombinator i manipulant dbajacy tylko o wladze i wlasna kieszen. Zreszta „nie umoczonego“ w przekrety prezes Kaczynski nie posadzilby na zadnym stolku. Czym by potem szantazowal ?

Kraj, w którym ludzie boją się wypowiadać swoje poglądy ma być wzorem dla Polaków ? Nawet jeśli milczenie jest złotem to strach przed mówieniem prawdy fatalnie świadczy o stanie demokracji w danym kraju. W Polsce, wręcz do dobrego tonu należy krytykowanie władzy i Kościoła katolickiego. Współczuję wystraszonym Niemcom. https://wpolityce.pl/polityka/450667-dlaczego-w-niemczech-wiekszosc-boi-sie-mowic-to-co-mysli

Ja bym raczej powiedział, plainiś, że społeczny strach przed publicznym wypowiadaniem poglądów głupich, nikczemnych i podłych stanowi istotny komponent zdrowej demokracji. To jest jednak coś, co Polsce zainfekowanej przez waszą schamiałą czeredę jeszcze długo nie będzie grozić.

Szczerze mówiąc podejrzewałem, że może być aż tak źle. Możemy się chyba niepokoić, że mamy takich głupich sąsiadów ?

Powiem więcej, plainy: zapewne 100% Niemców ma jakieś głupie lub nikczemne poglądy. Tak samo, jak 100% Polaków. Z tą różnicą, że u Niemców ludzie - jak widać - mają jednak na tyle przyzwoitości (lub obaw przed krytyką społeczną), by ich masowo nie wypowiadać, a w Polsce byle chłystek z prawackiej gadzinówki czuje świeży powiew wolności i demokracji w wyrażaniu swojej podłości i głupoty. PS. Redaktorzyna zapomniał podać link do artykułu źródłowego w FAZ. Napraw ten błąd, plainy, to sprawdzimy, co przemilczał, co zmanipulował, a co ewentualnie przekazał w sposób rzetelny. ;)

... aby udowodnić, że czarne jest białe i na odwrót. Powiem tak: dla niemieckiego modelu demokracji mówimy "Nein, Danke".

Bo rzeczywistość jest trochę bardziej skomplikowana, plainboy, niż sugerują wykwity waszej tępej propagandy. Dla mafii PiS przestępstwa i patologia są nimi tylko tak długo, jak długo nie zagrażają jej władzy. Ale kiedy kompromitacja i zarzuty prokuratorskie powinny dotknąć ścisłe Biuro Polityczne KC, to ni z gruszki, ni z pietruszki zaczyna się pieprzenie o złych Niemcach (macie to chyba w genach), którego ty nawet nie potrafisz następnie wybronić :)

Panie plainduncan proponuje mniej ogladania TVPis zwanej rezimowa a bedzie latwiej obiektywnie wyciagnac wnioski i konstruowac opinie. Do tego warto przyjrzec sie blizej zarzadom spolek skarbu panstwa polskiego za rzadow pisbolszewi. A tak na marginesie - tylko w Polsce bez wyksztalcenia prosto spod sklepu jeszcze z browarem w reku, bez znajomosci jezykow mozna zostac teraz ambasadorem. Viva Polonia, viva prezydent Polski, ktory to podpisal, bo prezes kazal. Widze, ze jest pan dumny z nowych „elit“ obecnego rzadu i to na miare nie tylko europejska ale i swiatowa !

kto przekupił dziennikarzy gazety Handelsblatt ? Bo to nie może być prawda. Co oni za głupstwa wypisują ? https://www.dw.com/pl/handelsblatt-o-polsce-cud-gospodarczy/a-50019066

Zapomnial pan, panie plainduncan, po pierwsze - o miedzynarodowym kryzysie finansowym za czasow PO, ktory Polska jako jedyny kraj UE przetrwala bez recesji, co mogl pis pozniej ekonomicznie wykorzystac. Po drugie - zdaniem "Handelsblatt" polskich osiagniec gospodarczych "nie da sie wytlumaczyc bez ogromnej pomocy z Brukseli" - czyli prawie 190 miliardow Euro dofinansowania z UE od czasu przystapienia Polski do niej w 2004 roku. Po trzecie - inwestycje duzych niemieckich koncernow w Polsce ( 5 miejsce wsrod partnerow handlowych). Wniosek - Polska jest zwyklym echem gospodarek zachodnich czy ostatnio chinskiej.

Niemcy i Chiny ciężko za nas pracują. Czy nie chce pani, pani Staniu dorobić sobie jako doradca ekonomiczny polskiego rządu ? Ale nawet doradca ekonomiczny może, a nawet pownien się dokształcać. Pani narracja wymaga modyfikacji. " Nie jesteśmy płatnikiem netto. Tak naprawdę jesteśmy największym beneficjentem integracji europejskiej, zarówno gospodarczo jak i finansowo, z całą pewnością politycznie” - powiedział Sigmar Gabriel odnosząc się do sytuacji Niemiec. https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/21-europa/954-niemcy-i-holandia-sa-najwiekszymi-beneficjentami-ue

A tak wracajac do tematu o panu Obajtku - „ Czlowieka Wolnosci 2020" wedlug tygodnika "Sieci" czy czlowieka, ktory wedlug prezesa Jarka - „ma ogromne możliwości, ma niezwykłą determinację i coś takiego, co daje pan Bóg, a co trudno zdefiniować. Aurę, która pozwala mu ludzi mobilizować, jednoczyć wokół jakiegoś celu.“ Takiego daru od pana Boga nie kazdy otrzymal :( - [ ] - Akut**syn. Ten ch** pier***ony, brudna pała. Wkur*** mnie to, wiesz, ale co mam zrobić? (...) Stary buc, który na emeryturze powinien siedzieć po sześćdziesiątce, a drugi już, kur**, koło siedemdziesiątki ma. Ja już tracę, kur**, siły do myślenia. Ja się nie lubię poddawać. Do was pretensji nie mam, bo widzę, że jeździcie, kur**, robicie, co można, no kur** no. (…). Obsadzenie Obajtkiem najwiekszej firmy w Polsce ma gleboki sens. To jakby przeslanie do mlodych obywateli - patrzcie i podziwiajcie. Nawet jak nie masz kompetencji mozesz z nami krasc grube miliony. Mafia czeka na ciebie. Kradnij a bedzie ci to wynagrodzone kolejnymi awa nsami.

Rozumiem, że dziewczynom od pani Lempart też pani nie odpuści.

Dziewczyny od pani Lempart nie sa obsadzane przez prezesa w najwiekszych firmach w Polsce. Natomiast notoryczni klamcy ze „ swietobliwa“ maska na twarzy juz tak ! No ale w mafii juz tak maja !

Tak naprawdę liczy się jedynie kondycja finansowa spółki i dodatkowo sposób traktowania pracowników przez zarząd. Jakie są wyniki finansowe, każdy sobie może zobaczyć na oficjalnych stronach spółki. Na temat traktowania pracowników przez Obajtka nie wiem nic. Mam nadzieję, że jest dużo lepiej jak w TVN, gdzie pracownicy skarżą się i odchodzą. https://niezalezna.pl/383162-mobbing-szantaz-nepotyzm-czy-lapowki-szokujacy-list-otwarty-pracownikow-tvn-u

Gdybyś przy każdym temacie nie pitolił, plainy, o wystraszonych Niemcach, ucisku pracowniķów TVN-u, czy co tam jeszcze znajdziesz w prasie gadzinowej, to byś się teraz nie musiał gramolić z tych malin ;) *** Jasne, liczy się tylko kondycja finansowa i traktowanie pracowników. Za to żadnego znaczenia nie ma, że prezesem jest przestępca, że zysk państwowej spółki jest wykorzystywany do promowania partyjnej propagandy PiS, ani to na ile zysk ten został wypracowany dzięki genialnej myśli biznesowej PiS, a na ile mimo niej. Oj, daleko zaszliście, emanacjo polskości.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]