Polska wychodzi zza kulis

Fala protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego to skutek konsekwentnego betonowania sceny politycznej i odmowy dialogu społecznego ze strony władzy.

Reklama

Polska wychodzi zza kulis

Polska wychodzi zza kulis

02.11.2020
Czyta się kilka minut
Fala protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego to skutek konsekwentnego betonowania sceny politycznej i odmowy dialogu społecznego ze strony władzy.
Strajk Kobiet w Katowicach – siódmy dzień masowych protestów, 28 października 2020 r. TOMASZ KAWKA / EAST NEWS
K

Kiedy w 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość odzyskało władzę, usiłowało zatrzymać społeczeństwo w stopklatce. Odrzucając „pedagogikę wstydu”, zdawało się mówić Polakom, że nie muszą już gonić za zagranicznymi wzorcami cywilizacji i obywatelstwa. Niech pozostaną tacy, jacy są, pozbędą się kompleksów i zaczną korzystać z owoców transformacji po dekadach wyrzeczeń.

Rząd obiecywał, że te owoce pomoże rozdzielić bardziej sprawiedliwie. Do tego zarówno szkoła, jak i media publiczne zostały zmuszone do swego rodzaju podróży w przeszłość. Zlikwidowano bez przekonującego uzasadnienia merytorycznego gimnazja. Programy informacyjne telewizji publicznej zamieniono w tuby propagandowe rządu, jakby nie zauważając faktu, że media państwowe już od dawna nie mają monopolu na informację. Przypominało to wszystko rodzimą, uwspółcześnioną wersję „Good Bye, Lenin!”, niemieckiego przeboju kinowego, w...

15307

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Bardzo prawdopodobne, że obóz władzy będzie starał się przeczekać protesty, wymęczyć protestujących i okopać się na swoich pozycjach".*** Dlatego nie wolno nam się ograniczać do samych żywiołowych protestów, których nie da się organizować w nieskończoność. To reżim musi zacząć ponosić większe od nas koszta swojego nielegalnego trwania przy władzy. Musimy zorganizować się politycznie (PO, PSL, Lewica - to już historia; za bardzo skompromitowały się lenistwem, kłotliwością i pobłażaniem mafii pisowskiej) i tworzyć oddziały samoobrony przeciw reżimowym policji, wojsku i prawackim bojówkom, gdyby przyszło im na myśl uniemożliwienie nam korzystania z praw obywatelskich. Trzeba wzmóc obywatelskie nieposłuszeństwo: odmówić płacenia podatków, odmówić stosowania się do nakazów wydanych w nielegalny sposób przez nielegalną władzę. Trzeba zapewnić pomoc prawną i materialną represjonowanym przez reżim z powodu odmowy współpracy.

"Fala protestów po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego to skutek konsekwentnego betonowania sceny politycznej i odmowy dialogu społecznego ze strony władzy." Co innego ze strony opozycji oczywiście ... :)

Też jestem oburzony. Przecież opozycja jest po to żeby przytakiwała oświeconej władzy. A jeszcze lepiej niech czeka na wytyczne od Najmądrzejszego.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]