Reklama

Zawsze trochę w prawo

Zawsze trochę w prawo

08.05.2006
Czyta się kilka minut
Solidarność z pracownikami. Poczucie wspólnoty z wykluczonymi. Szerzenie oświaty. Obrona praw mniejszości i związany z tym zakaz dyskryminacji. Dążenie do równouprawnienia kobiet. Ochrona środowiska. Myślenie o przyszłych pokoleniach. Stanie na straży neutralności światopoglądowej państwa... Czyj to program?.
fot. P. Skrzydło / Agencja Gazeta
N

Nie zgromadzenia zakonnego. Ani żadnej partii politycznej. Nie outsidera, myślącego o życiu wbrew konwenansom. Tak mógłby wyglądać "test na lewicowca" - osobę, której do ludzi słabszych, wykluczonych, bez głosu i znaczenia, powinno być najbliżej.

Czerwony, różowy, zielony

W Polsce bycie na lewicy to dźwiganie garbu.

Magdalena Mosiewicz, współprzewodnicząca partii Zieloni 2004: - W programie Jacka Żakowskiego o lewicy w Polsce znalazłam się w towarzystwie Danuty Waniek, Ryszarda Kalisza, Jerzego Urbana; "nową lewicę" reprezentowała "Krytyka Polityczna" i Zieloni. Poczułam się ustawiona w roli młodszego pokolenia Urbana... Zaprotestowałam: "Nie wiem, w jaki sposób człowiek, który w czasach pustych półek twierdził, że »rząd sam się wyżywi«, może być uważany za człowieka lewicy, a nie cynika". Tłumaczę to cały czas...

19713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]