Reklama

Zawsze trochę w prawo

Zawsze trochę w prawo

08.05.2006
Czyta się kilka minut
Solidarność z pracownikami. Poczucie wspólnoty z wykluczonymi. Szerzenie oświaty. Obrona praw mniejszości i związany z tym zakaz dyskryminacji. Dążenie do równouprawnienia kobiet. Ochrona środowiska. Myślenie o przyszłych pokoleniach. Stanie na straży neutralności światopoglądowej państwa... Czyj to program?.
fot. P. Skrzydło / Agencja Gazeta
N

Nie zgromadzenia zakonnego. Ani żadnej partii politycznej. Nie outsidera, myślącego o życiu wbrew konwenansom. Tak mógłby wyglądać "test na lewicowca" - osobę, której do ludzi słabszych, wykluczonych, bez głosu i znaczenia, powinno być najbliżej.

Czerwony, różowy, zielony

W Polsce bycie na lewicy to dźwiganie garbu.

Magdalena Mosiewicz, współprzewodnicząca partii Zieloni 2004: - W programie Jacka Żakowskiego o lewicy w Polsce znalazłam się w towarzystwie Danuty Waniek, Ryszarda Kalisza, Jerzego Urbana; "nową lewicę" reprezentowała "Krytyka Polityczna" i Zieloni. Poczułam się ustawiona w roli młodszego pokolenia Urbana... Zaprotestowałam: "Nie wiem, w jaki sposób człowiek, który w czasach pustych półek twierdził, że »rząd sam się wyżywi«, może być uważany za człowieka lewicy, a nie cynika". Tłumaczę to cały czas...

19713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]