Reklama

Żeby nie spaprać niczego

Żeby nie spaprać niczego

03.04.2015
Czyta się kilka minut
Grażyna Staniszewska: Mogliśmy nie wiedzieć, jak się rządzi, ale naiwni nie byliśmy. Nawet jeśli wielu z nas mówi teraz, że trzeba było inaczej czy mądrzej.
Grażyna Staniszewska, maj 2012 r. Fot. Bogdan Krężel / FORUM
A

ANNA MATEJA: Przygnały mnie do Pani niepokoje tych, którzy w równym stopniu obawiają się wydarzeń za wschodnią granicą, jak narastającego w Polsce rozczarowania neoliberalnym porządkiem. Kończy się szczęsny czas, który rozpoczął się Okrągłym Stołem?
GRAŻYNA STANISZEWSKA: Pierwszy raz od lat usłyszałam, że mieliśmy rację przy Okrągłym Stole, po strzałach, które padły przed rokiem na Majdanie. I to mówili ci, którzy wcześniej chcieli mnie utopić w łyżce wody, bo brałam udział w „zdradzie”. Stracone przez Ukraińców 23 lata niepodległości i otwarty konflikt uświadomił niedowiarkom, że bieg wydarzeń w Polsce nie był ani naturalny, ani oczywisty. Szczęśliwy zbieg geopolitycznych okoliczności i nasza determinacja pozwoliły rozpocząć transformację, która tak naprawdę była rewolucją. Tyle że wówczas nie wiedzieliśmy, czy zmiany będą trwałe. PZPR dzieliła...

15106

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]