Reklama

Ładowanie...

Czas na myślenie

29.07.2013
Czyta się kilka minut
Zrozumieć świat, uczynić go bardziej przyjaznym: temu zamierzeniu próbują sprostać także polscy uczeni. Od kilku lat ich działania wzmacnia zewnętrzna siła sprawcza...
Dr Izabela Chincińska (na zdjęciu ze swoimi dziećmi) jest laureatką programu POMOST Fot. Michał Sikorski / FUNDACJA NA RZECZ NAUKI POLSKIEJ
T

To Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Polska jest jego beneficjentem w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Część otrzymanych środków – prawie 400 mln zł – rozdziela Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Dofinansowanie – w wysokości nawet kilku milionów – otrzymują projekty ocenione najwyżej przez wybitnych uczonych (polskich i zagranicznych) z danej dziedziny, po sprawdzeniu podczas rozmowy kwalifikacyjnej dorobku i umiejętności zarządzania zespołem badawczym.
Z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014– –2020 Polska otrzyma – w ramach realizowania polityki spójności – 72,9 mld euro. Załóżmy, że nauka zajęłaby w planach podziału tego tortu poczesne miejsce – wtedy środki na prowadzenie badań i tworzenie infrastruktury naukowej nie powinny być mniejsze od wydawanych właśnie 4,1 mld euro (tyle przeznaczono na naukę w latach 2007-13).
Zdanie, że droga...

18686

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]