Zabawa skończona

Wczorajszy wieczór pod Big Benem był jak cały brexit – słowa i symbole przykryły twardą rzeczywistość.
z Londynu

01.02.2020

Czyta się kilka minut

Zwolennicy brexitu przed brytyjskim parlamentem, Londyn, 31 stycznia 2020 r. / fot. AP / Associated Press / East News
Zwolennicy brexitu przed brytyjskim parlamentem, Londyn, 31 stycznia 2020 r. / fot. AP / Associated Press / East News

Zawsze coś jest na rzeczy, gdy ludzie spontanicznie zabierają na manifestacje nie swoje flagi. Powiewa się sztandarami silniejszych lub tych, z którymi wiąże się nadzieje: albańskimi w Kosowie, polskimi na Ukrainie, tureckimi wśród bośniackich Muzułmanów.

Gdy wczoraj o godz. 23:00 Zjednoczone Królestwo opuszczało Unię Europejską, pod parlamentem w Londynie wielu zwolenników brexitu wyciągnęło flagi amerykańskie. Tak jakby słynna „Union Jack” – łącząca symbolikę angielską, szkocką i irlandzką – nie wystarczała nawet w chwili, która miała być demonstracją brytyjskiej niezależności.

Trudno o bardziej dosadny symbol spadku znaczenia Brytanii – w ostatnim dniu jej 47-letniego członkostwa w Unii, oprócz opisywania przygotowań do „najwspanialszego momentu w nowoczesnej historii naszego wielkiego narodu” (słowa Nigela Farage’a, wielkiego przeciwnika Brukseli), prasa komentowała tu zapowiedź sekretarza rolnictwa USA, że na brytyjskie stoły powinny trafić płukane w chlorze amerykańskie kurczaki. Być może tylko budował swoją pozycję przed negocjacjami handlowymi – wolna od unijnych zobowiązań Wielka Brytania może je zacząć sprowadzać choćby dziś – ale też przypomniał w ten sposób, że pozbawiony wsparcia Brukseli (a odtąd z nią wręcz konkurujący) Londyn będzie musiał zawierać niepopularne kompromisy.

Wczoraj w Londynie lęk przed niepewną przyszłością usiłowano przykryć słowami i symboliką. Premier Boris Johnson wygłosił pojednawcze przemówienie; ministrowie obradowali w mieście Sunderland, pierwszym, z którego w referendum 2016 r. spłynęły głosy za brexitem; w rządowej dzielnicy Whitehall budynki iluminowano kolorami brytyjskiej flagi; do obiegu wprowadzono okolicznościową monetę.

Dla zwolenników brexitu wieczór 31 stycznia miał być okazją do radości. Setki ludzi przyszło na plac pod parlamentem. Oglądano film o członkostwie kraju w Unii (klaskano, gdy na ekranie pojawiła się Margaret Thatcher, buczano – gdy pokazywano Tony’ego Blaira). Byli przebrani za Churchilla i Britanię – kobiecą personifikację kraju. Ale impreza skończyła się dość szybko – o 23:30 skwer powoli pustoszał, a centrum Londynu powróciło do rytmu zwykłej piątkowej nocy.

Formalnie jest już po brexicie – ale do końca roku w życiu codziennym zmieni się stosunkowo niewiele; trwa okres przejściowy, podczas którego Londyn i Bruksela mają ustalić szczegóły swoich przyszłych relacji.

Powodów do zabawy będzie coraz mniej.


CZYTAJ TAKŻE:

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej