Reklama

Za zasłoną

Za zasłoną

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Na placu budowy uwijają się robotnicy. Panuje lodowate zimno. Ubrania i twarze pokrywa wszechobecny pył. Trudno wyobrazić sobie mniej romantyczną scenerię do filmu o miłości.
P

Przy wznoszeniu osiedla mieszkaniowego w dużym irańskim mieście pracują głównie Afgańczycy - ludzie drugiej kategorii, uchodźcy z ogarniętego wojną kraju. Wedle szacunków ONZ przebywa ich w Iranie około półtora miliona. Wykonują najczarniejszą robotę. Najważniejsze, to być niewidocznym i nie wpaść w ręce czujnego inspektora, który wyłapuje pracujących na czarno.

“Deszcz" to imię afgańskiej dziewczyny, która trafia na budowę w przebraniu chłopca. Po wypadku ojca musi utrzymać żyjącą w nędzy rodzinę. Nikt nie wie, kim naprawdę jest Rahmat, drobny, milczący chłopiec o wielkich wystraszonych oczach, nieporadnie dźwigający worki z cementem. Ma on jednak nieprzejednanego wroga. Latif, młody zadziorny Irańczyk, protegowany brygadzisty, szykanuje Rahmata wykorzystując jego fizyczną słabość i niższy status. Nie może znieść, że “nowy" zajął jego miejsce przy robieniu...

3145

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]