Reklama

Z życia rosyjskich lemingów

Z życia rosyjskich lemingów

07.12.2015
Czyta się kilka minut
„Pionierzy marzyciele” to film o dorosłych, których dzieciństwo skończyło się wraz z upadkiem ZSRR. Mało w nim rozliczeń, wiele nostalgii.
Kadr z filmu „Pionierzy marzyciele” Fot. AURORA FILMS
K

Kto hodował w słoiku włochatego pleśniaka, recytował na akademiach wiersze ku czci radzieckiego wodza rewolucji i czyją wyobraźnię rozpalały legendy o czarnej wołdze, mógłby potraktować film Natalii Kudriaszowej jak podróż sentymentalną. Rosyjska reżyserka, rocznik 1978, tak właśnie podchodzi do swojego debiutu. Krążąc pomiędzy schyłkiem ZSRR a Rosją współczesną, pomiędzy dzieciństwem a dojrzałością, tworzy kolejny wariant osobistej historii z cyklu „co się stało z naszą klasą”.

To mógł być ważny film o pokoleniu dzisiejszych trzydziesto-, czterdziestolatków, nie tylko rosyjskich. Właściwie wszystko, co można powiedzieć o „Pionierach marzycielach”, należałoby przepuścić przez tryb przypuszczający. Historia trojga szkolnych przyjaciół z Niżnego Nowogrodu, robiących po latach karierę w Moskwie, ma potencjał na film rozliczeniowy. Dawni pionierzy, marzący o tym, by zmieniać świat...

4575

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]