Reklama

Z życia rosyjskich lemingów

Z życia rosyjskich lemingów

07.12.2015
Czyta się kilka minut
„Pionierzy marzyciele” to film o dorosłych, których dzieciństwo skończyło się wraz z upadkiem ZSRR. Mało w nim rozliczeń, wiele nostalgii.
Kadr z filmu „Pionierzy marzyciele” Fot. AURORA FILMS
K

Kto hodował w słoiku włochatego pleśniaka, recytował na akademiach wiersze ku czci radzieckiego wodza rewolucji i czyją wyobraźnię rozpalały legendy o czarnej wołdze, mógłby potraktować film Natalii Kudriaszowej jak podróż sentymentalną. Rosyjska reżyserka, rocznik 1978, tak właśnie podchodzi do swojego debiutu. Krążąc pomiędzy schyłkiem ZSRR a Rosją współczesną, pomiędzy dzieciństwem a dojrzałością, tworzy kolejny wariant osobistej historii z cyklu „co się stało z naszą klasą”.

To mógł być ważny film o pokoleniu dzisiejszych trzydziesto-, czterdziestolatków, nie tylko rosyjskich. Właściwie wszystko, co można powiedzieć o „Pionierach marzycielach”, należałoby przepuścić przez tryb przypuszczający. Historia trojga szkolnych przyjaciół z Niżnego Nowogrodu, robiących po latach karierę w Moskwie, ma potencjał na film rozliczeniowy. Dawni pionierzy, marzący o tym, by zmieniać świat...

4575

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]