Reklama

Ładowanie...

Wybory we Włoszech: Czego można oczekiwać po Giorgii Meloni

26.09.2022
Czyta się kilka minut
Jej partia, Bracia Włosi dostała ok. 26 procent poparcia. Dzięki temu wespół z dwoma doświadczonymi, ale znacznie osłabionymi partnerami prawicowego sojuszu – Matteo Salvinim i Silvio Berlusconim – będzie miała bezpieczną większość w parlamencie. W  poprzednich wyborach Bracia Włosi mieli około 4 proc. poparcia.
Liderka Braci Włochów, Giorgia Meloni, przemawia w noc wyborczą w siedzibie swojej partii w Rzymie, 26 września 2022 r. / FOT. ANDREAS SOLARO/AFP/East News
N

Nowy włoski rząd poprowadzi wkrótce Giorgia Meloni. Jeszcze przed podaniem ostatecznych wyników z gratulacjami pospieszył Mateusz Morawiecki. To nie dziwi, bo Meloni zasiada w tej samej co PiS frakcji w Parlamencie Europejskim, wyrażała podobne podejście do „Brukseli” i bywa porównywana z Viktorem Orbánem. Jednak kalkulacje, że polski obóz władzy zyska w sporach wewnątrzunijnych nowego sojusznika w warstwie faktów, a nie tylko słów, mogą okazać się mylne.

Wprawdzie Meloni obiecała, że zażąda od Komisji Europejskiej renegocjacji tzw. kamieni milowych, od których zależą dalsze wypłaty z pandemicznego funduszu odbudowy (Włochy są największym beneficjentem tego programu) – zwłaszcza gdy idzie o zwiększenie konkurencyjności w gospodarce – ale spotkała się z góry z odmową. Wie zaś, że od bezpiecznego dopływu tych pieniędzy zależy zaufanie rynków do włoskich obligacji. Znaczne skoki...

2232

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]