Wiosna średniowiecza

Wieki średnie zrobiły się ostatnio nadzwyczaj aktualne. Zarzut „cofania do średniowiecza” podnosi się przeciw politykom, duchownym i wielkim korporacjom. Do tego mamy jeszcze karierę „Wiedźmina” albo...

Reklama

Ładowanie...

Wiosna średniowiecza

16.07.2019
Czyta się kilka minut
Wieki średnie zrobiły się ostatnio nadzwyczaj aktualne. Zarzut „cofania do średniowiecza” podnosi się przeciw politykom, duchownym i wielkim korporacjom. Do tego mamy jeszcze karierę „Wiedźmina” albo „Gry o tron”.
Il. PATRYK SROCZYŃSKI
S

Słychać to nieustannie: „nie żyjemy przecież w średniowieczu!”, „pan ma średniowieczną mentalność!”, „tu panują w pracy stosunki feudalne!”. Oskarżeni zwykle się bronią, ale nie brak też takich, którzy tę obelgę przekuwają w oręż, utożsamiając się z ideą powrotu do średniowiecza. Jak na przykład ksiądz Jacek Grzybkowski, filozof i wykładowca UKSW, który na łamach tygodnika „Idziemy” pisał kilka miesięcy temu: „Dzisiejsi niewierni to nie Saraceni, którzy atakują chrześcijański fundament Europy, ale migranci, którzy, jak się wydaje, chcą ostatecznie zanegować zdobycze liberalnej demokracji, pragnąc urządzić w środku Europy nowy świat, poddany plemiennej i religijnej narracji z ducha islamu – takie tezy odnajdziemy obecnie w publicznej debacie. Europa broni się jak średniowieczne rycerstwo, podejmując krucjaty w imię wolności i bezpieczeństwa – to wojna w Iraku i Afganistanie, konflikt...

21800

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]