Reklama

Wiedział

Wiedział

20.11.2005
Czyta się kilka minut
Gdzieś w głębokim PRL-u dzwoni do mnie amerykańska redakcja, chyba Reader's Digest. Sprawdzają dane zawarte w tekście swojego korespondenta: - Czy proboszcz Gorzelany naprawdę ma niebieskie oczy? Czy w eleganckim clergymanie i w koloratce biega po budowie przyszłego kościoła? Czy osobiście dniem i nocą dogląda ładowania betoniarki? Wszystko mogłam potwierdzić.
P

Później, po latach, w podobnych okolicznościach, mogłam przyznać, że nie boję się stać pod zawieszoną w powietrzu - na jednym głazie wspartą - betonową kurtyną. Bo wiem, że na pewno ma właściwy ciężar i skład.

***

Sporo wcześniej - który to mógł być rok? - zawiozłam redakcyjnych gości z zagranicy do Nowej Huty, do Bieńczyc, gdzie wbrew politycznemu prawdopodobieństwu i strategii partyjnej powstawała nowa robotnicza parafia i kościół. Sama - wstyd przyznać - jeszcze tam nie byłam. Oglądanie budowy prowadzi do dłuższej rozmowy z Księdzem Budowniczym w kanciapce obok drewnianej kapliczki (wszystko to jest oficjalnie jej “rozbudową").

Że to spotkanie tak pamiętam? Bo rozpoczęło dla mnie nowy rozdział życia - aż po “Solidarność", strajk przeciw stanowi wojennemu i protestacyjne parady okadzane gazem łzawiącym.

...
4126

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]