Kwalifikacje nabyte

Halina Bortnowska: W stosunkach kościelnych rzadko się zakłada, że świecki dysponuje czymś, czego nie ma ksiądz.

Reklama

Kwalifikacje nabyte

Kwalifikacje nabyte

17.09.2018
Czyta się kilka minut
Halina Bortnowska: W stosunkach kościelnych rzadko się zakłada, że świecki dysponuje czymś, czego nie ma ksiądz.
Ogólnopolska akcja Różaniec do Granic, Gdańsk, październik 2017 r. WOJCIECH STRÓŻYK / REPORTER
M

MACIEJ MÜLLER: Po raporcie na temat przestępstw seksualnych duchowieństwa w Pensylwanii papież Franciszek, poszukując źródeł zła, wskazał na klerykalizm. O jakie zjawisko chodzi?

HALINA BORTNOWSKA: To zjawisko jest szerokie i dotyczy dużej grupy, ale jest też osobiste i ma charakter psychologiczny. To odmiana narcyzmu. Mityczny Narcyz, przeglądając się w strumieniu, zachwycił się samym sobą i zobojętniał na świat. Duchowny jest podatny na taką pokusę i na przyjęcie swojej grupy za dominujący punkt odniesienia. Narcyzm duchownych ma jednak specyficzną formę.

To znaczy?

Hierarchia kościelna nie jest zwyczajną grupą odniesienia – taką, z którą każdy z nas idzie przez życie. Ta grupa odniesienia jest o wiele silniejsza, ponieważ charakteryzują ją mocne, od wieków zakorzenione przywileje, obowiązki i ciężary. Chodzi zwłaszcza o władzę:...

16677

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"rzadko się zakłada, że świecki dysponuje czymś, czego nie ma ksiądz" - to eufemizm oczywiście, tę cechę polskiego kleru opisuje się wprost jako pychę, zadufanie, przemądrzałość, pyszałkowatość, nieskromność, próżność arogancję, bufonadę, pyszałkowatość, kabotyństwo itepe - u nas na Śląsku Cieszyńskim mówią na takich, że "im do nosa padze"

ok. 10 lat temu klerycy musieli udzielić zgody, żebym mogła być z nimi w grupie ćwiczeniowej; byłam starsza o kilka lat, na drugim kierunku, a oni oczekiwali zwracania się per "proszę księdza" i "byli zbudowani", gdy odkryli, że jako wierząca także mam coś do powiedzenia. Ale najdziwniejsze, wywyższające się, były komentarze, kiedy przyszli na wykład prowadzony przez jedną z najlepszych polskich teolożek... a potem pani dr odebrano zajęcia z klerykami, bo dużo oblewało egzamin.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]