Reklama

Sieć czy piramida

Sieć czy piramida

24.02.2014
Czyta się kilka minut
Rozumiem, dlaczego Franciszek jeszcze nie wspomina o przyszłym soborze powszechnym. On wie, jaki opór mogłoby to wzbudzić.
Nowo mianowany kardynał Chibly Langlois podczas konsystorza, Watykan, 23 lutego 2014 r. Fot. Alessandra Tarantino / AP/ EAST NEWS
K

Konsystorz to uroczyste spotkanie kardynałów z papieżem, którego osoba i urząd ma służyć jednoczeniu Kościoła. W minionym tygodniu (20–22 lutego) odbył się kolejny. Przyjechało nań 150 kardynałów – w obradach uczestniczyli także ci niedawno mianowani przez papieża Franciszka.
Wiele perspektyw
Byłam świadkiem obrad Soboru Watykańskiego II, a także „Synodu dla Europy” (1991), który zorganizowano po rozpadzie „żelaznej kurtyny”. Komunizm na różne sposoby odcisnął piętno na rozwoju lokalnych Kościołów. Nie tylko ich zresztą: skoro tak wielka przestrzeń katolicyzmu była praktycznie odcięta od reszty i musiała funkcjonować w odmiennych warunkach – również Kościół jako całość ponosił konsekwencje zredukowanego i nieraz zniekształconego obiegu myśli.
Piszę o tym w związku z konsystorzem, gdyż odmienność lokalnych doświadczeń, choć może już nie wybija się na...

8657

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]