Reklama

Ładowanie...

Patroni Kościoła w ruchu

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Halina Bortnowska, publicystka: Obaj papieże mieli dar, by przywoływać młodych do patrzenia – nie na siebie, tylko na Ewangelię.
Jan XXIII, zdjęcie niedatowane Fot. LEEMAGE / EAST NEWS
E

EWA KIEDIO: Doczekaliśmy się: nastąpi kanonizacja Jana Pawła II, a także Jana XXIII – choć wybór daty jeszcze się waży. Jakie uczucia się w Pani budzą?
HALINA BORTNOWSKA: Moje emocje są bardzo umiarkowane, dlatego że niezależnie od decyzji o kanonizacji obaj papieże pozostają dla mnie tym, kim byli. W ich statusie nic się nie zmienia, nie dokonuje się wyniesienie ich ponad to, co już od Boga mają – dzięki Jego własnej woli, a nie naszym żądaniom czy ceremoniom. Kanonizacja to wydarzenie znaczące, ale nie mam poczucia, że oto dzieje się coś nowego, wielkiego. To, co się miało stać, czyli pobyt tych osób na ziemi, jest już faktem historycznym.
Jeśli do projektowanej wspólnej uroczystości kanonizacyjnej jednak nie dojdzie – to moim zdaniem byłaby wielka szkoda! Polskie ambicje zaszkodzą wartości dydaktycznej obu uroczystości, mniej nauczy się...

9709

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]