Reklama

Patroni Kościoła w ruchu

Patroni Kościoła w ruchu

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Halina Bortnowska, publicystka: Obaj papieże mieli dar, by przywoływać młodych do patrzenia – nie na siebie, tylko na Ewangelię.
Jan XXIII, zdjęcie niedatowane Fot. LEEMAGE / EAST NEWS
E

EWA KIEDIO: Doczekaliśmy się: nastąpi kanonizacja Jana Pawła II, a także Jana XXIII – choć wybór daty jeszcze się waży. Jakie uczucia się w Pani budzą?
HALINA BORTNOWSKA: Moje emocje są bardzo umiarkowane, dlatego że niezależnie od decyzji o kanonizacji obaj papieże pozostają dla mnie tym, kim byli. W ich statusie nic się nie zmienia, nie dokonuje się wyniesienie ich ponad to, co już od Boga mają – dzięki Jego własnej woli, a nie naszym żądaniom czy ceremoniom. Kanonizacja to wydarzenie znaczące, ale nie mam poczucia, że oto dzieje się coś nowego, wielkiego. To, co się miało stać, czyli pobyt tych osób na ziemi, jest już faktem historycznym.
Jeśli do projektowanej wspólnej uroczystości kanonizacyjnej jednak nie dojdzie – to moim zdaniem byłaby wielka szkoda! Polskie ambicje zaszkodzą wartości dydaktycznej obu uroczystości, mniej nauczy się...

9709

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]